עת-מול 248

תוכן עיניינים

 

דורש ציון הנשכח / דני אלקלעי

עין לתדמור צופיה / אליהו רוזנטל-  מאמר מקוון

"ונפתח בברכת שהחיינו" / אסף זלצר

מלוכה ואתונות בראש הר הצופים / דניאל שוורץ

שלושה נכנסו לפרדס האפנדי / שמואל גילר

גבורת מכבי האש היהודים / תמיר גורן- מאמר מקוון

ללמד בני יהודה תרבות הגוף  / יעקב סובוביץ'

מנגב המערב למערב הנגב / בני גשור- מאמר מקוון

מסע אחרון בספינתו של כארון / אריולה יקואל ואברהם טנדלר

תגלית מפתיעה בחורבת מדרס / אורית פלג ברקת- מאמר מקוון

 

 

 

שנת הוצאה תשע"ז / 2016

מס' עמודים: 33

 

עת לפתוח

עם ראשיתה של שנה חדשה והגעת היורה, הגיליון שלפניכם עוסק ברובו בהתחלות. המאמר הפותח עוסק בהקמתו של מוסד לימודי ייחודי בירושלים. מוסד זה נודע בקרב דוברי יידיש ולָדינו גם יחד, וכן נודע במחיר ששילמו מייסדיו למען קיומו. שני מאמרים עוסקים בראשיתו של מוסד פורץ דרך נוסף, הוא המכון למדעי היהדות באוניברסיטה העברית – בתקוות הלאומיות והאישיות שייסוד המכון טיפח, ובאלו שעל פניהן טפח. אחד מראשי המגשימים של חלום "המכללה העברית" בהר הצופים, חיים ויצמן, קשור גם בפרשייה עלומה ומפתיעה – תוכנית להתיישבות יהודית בשטחי המנדט הצרפתי בסוריה.

חלקו השני של הגיליון מעלה דוגמאות מסקרנות לקשרים בין ערבים ויהודים בימי המנדט הבריטי: תרומתם של כבאי תל אביב ליפו הבוערת, והתגייסותם של טובי האדריכלים הציונים לבניית ביתו וגנו של אפנדי ערבי –שסופה פיצוץ הבית בידי אחד מבוניו, בימי מלחמת העצמאות. באותה מלחמה הגיעו ארצה מתנדבים רבים מחוץ לארץ, אך חלקם לעתים נשכח; המתנדבים מארצות דרום אמריקה ומרכזה תרמו את הלהט הלטיני להתיישבות וללחימה, בעיקר בנגב. ראשיתו של החינוך הטרום-צבאי בארץ ישראל, שתרם כה רבות לנערים שלחמו בתש"ח (ולאחריה), אף היא נסקרת בחלק זה.

בסיום הגיליון אנו חוזרים לעבר, עם שתי סקירות ארכאולוגיות. האחת עוסקת במנהג הקבורה האלילי "אובול לכארון", שהתפשט בארץ ישראל גם בקרב יהודים. השנייה, בשער האחורי, מעלה ממצאים מחפירה חדשה בשפלת יהודה, ועמם תהייה מחודשת על טיבו של אתר ידוע.

קריאה נעימה, והתחלות מוצלחות,

ניר אורטל

 nir@ybz.org.il

 

ב"עת-מול" של מחר: הגיליון הבא יראה אור בשיתוף מכללת כנרת, ויתמקד בנופים עוטפי הכנרת כבמה למפגש בין-תרבותי בתקופות שונות.

 

 

 

הדפסהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר