עת-מול 245

 תוכן העניינים

סרסוריא וקוץ בה- חיים נחמיה שיף

שערוריית החברה הארצישראלית חירם- שמואל גילר

צדקתה תאיר לעד- אודי (יהודה) מזרחי-צורף- מאמר מקוון

ילדי המהפכה בגבעת המורה- יורם אילן

בילוי ערבים בתל אביב- תמיר גורן

מי יבנה בית לאמיר?- אלדד ברין

בלבוש מלכות כדת וכדין- עדנה עסיס- מאמר מקוון

איש חכם לב בפקיעין- יאיר בן אורי- מאמר מקוון

מי מריבה בעיר הקודש- מנחם קרן- קרץ-  מאמר מקוון

חוף גליה- פנינת הקריות- יוסף נמרי

טיול בהגדות- מוטי בן ארי ואביעזר טוטיאן

 

שנת הוצאה תשע"ו / 2016

מס' עמודים: 33

 

עת לפתוח

 

חוקר הטבע הצרפתי קוּביֶה (Cuvier) נודע בראשית המאה ה-19 ביכולתו לשחזר גוף שלם של יצור פרהיסטורי מתוך עצמות ספורות. עבודה דומה מבקשים לעשות חוקרי ההיסטוריה, בשאיפה ליצור שיחזור מלא ומדויק של אירועים ותהליכים מתוך פיסות מידע וקטעי ממצא.

גם בגיליון שלפנינו כמה "עצמות קוביה" שכאלה: אות שנענד על מקטורן מהודר חושף את שליחותם של בני הזוג בן-צבי בבריטניה באביב 1937, שנה הרת מאורעות; סיכת בית המלוכה ההאשמי מעידה על מעורבותם של בעלי מלאכה ופועלים יהודים מארץ ישראל בארמונותיו של האמיר עבדאללה, שליט עבר הירדן; ותמונת שלט, שרק חלקו קריא, רומזת למחלוקת שניצתה מהודו ועד ירושלים בדבר "בית הכנסת היהודי הראשי".

הדים לוויכוחים עולים גם מהאשמות כבדות שהעלה העיתון "דאר היום" נגד ארתור רופין, וממכתביהם של מתווכי הקרקעות שתרומתם לייסוד תל אביב נדחקה מדפי ההיסטוריה. ביפו השכנה, היו ביקוריהם התכופים של התושבים הערבים בעיר העברית ובמוסדות הבידור שבה מקור לביקורת נוקבת בעיתונות הלאומית. רחובות ירושלים זכו לתשעה קבין של הפגנות עקב הכוונה לפתוח בריכת שחייה מעורבת לגברים ונשים, ואפילו מהגדות באוסף יד בן-צבי עולה נימת פולמוס.

עבודת שיחזור ההיסטוריה כוללת גם ביטוי פיזי. מאיר בן אורי הגה תוכנית מיוחדת לשיקום בית הכנסת העתיק בפקיעין, ומתחם "כפר ילדים" בעמק יזרעאל -- יוזמה חינוכית ייחודית וקצרת מועד – זכה למאבק ציבורי למען שימורו. זה גם המקום לברך על זכייתו של מייסד המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, יוסי פלדמן, בפרס "עת-מול" לשנת התשע"ו.

הערב השנתי של "עת-מול", שבו יוענק הפרס, ייערך ביד בן-צבי

ביום ד', 8 ביוני (ב' בסיון תשע"ו), בשעה 18:30.

 

קריאה מהנה ואביב נעים,

ניר אורטל nir@ybz.org.il

 

הדפסהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר