עת-מול 241

תוכן העניינים:

פתח דבר
מעט לעת-מול 
נמל הבית: ירושלים / אלדד ברין
מודד שדה ואמן פדגוג / שמואל קרניאל
אומנות נפלאה לכלות כאב / מנחם קרן-קרץ - למאמר המקוון
אנוש מלאכותי בצלוחית של זכוכית / תמיר קרקסון
"הדיסה הערוכה לפני הילדים" / יעל רשף
ברצונך להרוג אומה? הרוג את שפתה! / גדעון שילה
לבו במזרח:  הציוני שוויצמן השכיח / עיינה ששון
תשובתנו נחושה – נצח ירושלים / יוסי שפנייר
הצל שלי ואני / יחיעם ויץ
נמצא במותו נפרד מעַמו / דותן גורן- למאמר המקוון
מעלים חרס: כיכר השוק הומה / יאנה צ'חנובץ ודורון בן-עמי - למאמר המקוון
מעלים חרס: ויגע בצינור / איילה זילברשטיין ואריאל שתיל
בין שלמה לשלמה – לזכר ש' שבא / שלמה סימונסון

 לרכישת עת-מול זה או לחתימה על מנוי

עת לפתוח
בשיא הקיץ, תחת השמש היוקדת, מתלהט גם הזיכרון. ריח שריפות בנות אלפיים עולה מלוח השנה, ובהן מתערבבות לעתים שריפות בנות ימינו, החושפות עקבות אנושיים שזכרם אבד.
גם בגיליון הנוכחי עקבות של דמויות נשכחות: מייסד בית הספר העברי בראשון לציון, מודד אדמות שהיה למחנך; מלומד נודע, יליד ירושלים, שהורחק מהנהגת התנועה הציונית ורק לאחר מותו שב אל עפר ציון; "מחנך הדור" הלאומן שלימד את הציונים ערבית וביקש להבין את עתיד הציונות; ורושמו של איש הפלמ"ח שזכרו עיצב דור. גם זכרם של מעשים התעמעם: ראשיתה של רפואת השיניים, "אומנות ללא כאב", בארץ ישראל; ניסוי מדעי נשכח מעלה סיפור מסקרן על הרמב"ם, שנשמר הן במזרח הן במערב; אזכרות סודיות שנערכו בהר הצופים, מובלעת בשטח האויב; ו"דגל ירושלים", נטולת הים, ששימש במשך מאות שנים ספינות בים התיכון. עוד בנשכחים: העברית המדוברת בראשית המאה ה-20.
בחלקו האחרון של הגיליון תגליות מפתיעות מן החפירות בראש גבעת עיר דוד, לרגלי הר הבית: הממצא העשיר מבורותיו של השוק מהתקופה העבאסית, ופריטי חרס מיובאים המלמדים על יוזמה פרטית ועל מצוות השלטון בירושלים. בשער האחורי: דברי פרידה מהעורך הראשון של "עת-מול", שלמה שבא, שנפטר באביב – עת "עת-מול" חגג 40 שנה להיווסדו.
קריאה נעימה,
ניר אורטל

פרס עת-מול
ביום א' בתמוז (18 ביוני 2015) הוענק פרס "עת-מול" לשנת תשע"ה לסופרת והעיתונאית רות בקי, שכתביה ושידוריה העלו דמויות ופרשות נשכחות בקורות היישוב. הערב נערך בשיתוף המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, לזכרו של זאב וילנאי. כלת הפרס, ד"ר לביא שי וד"ר ראובן גפני נשאו דברים על רושמן – בזיכרון ובמציאות – של נשים, תמונות ושכונות נעלמות.

ב"עת-מול" של מחר
גיליון 242 יוקדש לקשר המשולש בין גרמניה, היהודים וארץ ישראל ; הגיליוןמופק בסיוע מכון גתה, במלאות 50 שנה לכינון יחסים דיפלומטיים בין ישראל וגרמניה. במאמרים: "בעלי התוספות" והסוד; ירושלים בכנסיות גרמניה; יהדות גרמניה – היסטוריה וזיכרון; תומרקין ונוף מולדתו; "כל נדרי" במצור.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר