עת-מול 239

תוכן העניינים:
פתח דבר
מעט לעת-מול


מעיין שוקק וארמון נעלם / דרור סגל
הבוחר בדת משה וישראל / משה יגור למאמר המקוון
כפתור ופרח בכתף החרמון
/ ישראל רוזנסון
חלוצים בולגרים בעיר התמרים / יוסף קונפורטי  למאמר המקוון
המצור שבנה את תל אביב / שמואל גילר
שתי צרות במושבה / רעות גרין
סופרת נחשונית ונפ"ש ראשונית / מירה כהן
הפירות שבהם נשתבחה א"י החדשה / תמיר גורן
לא אגדה, רעי? / דורון בר  למאמר המקוון
אני הפסקתי את המלחמה הארורה" / דיויד פילגי

 
לרכישת עת-מול זה או לחתימה על מנוי

עת לפתוח

נופיה של ארץ הקודש רוויים  במסורות קדושה. כך גם חיי הלאום, ואפילו חיי הפרט והמשפחה. אך מה מקור הקדושה? מיהם שקידשו את האתרים ואת האירועים, וכיצד נקבעו התכנים?
במעמד ברית בין הבתרים הובטחו הזרע והארץ לאברהם אבינו. אִזכורו של "הר מעמד הבתרים" בספרו של אשתורי הפרחי, בן המאה ה-14, משמש מפתח להבנת גישתו הייחודית לקדושת הארץ. מעמד יסוד אחר הוא מעמד הר סיני. בימי "מבצע סיני" נערכו ניסיונות לזהות את ההר ולקדשו, שזכו להדים ואף גררו ביקורת מחוגי הדת מחד גיסא ומחוגי האקדמיה מאידך גיסא.
קדושת המשפחה עולה משני מקרי ביגמיה בפתח תקווה לפני כמאה שנה, שזכו לתגובות שונות התושבים מאנשי המושבה. קדושת הארץ מסומלת גם בפירותיה, ו"תפוזי יפו" הנודעים זכו בימי המנדט לתערוכות חקלאיות שהוקדשו להם ולפרי הארץ, אירועים שבהם חברו יחד יהודים וערבים – עד למאורעות המרד הערבי.
עוד בגיליון על אתגרים: מול אתגרי הנשים במושבה ראשון לציון ניצבה נחמה פוחצ'בסקי, מנהיגה וסופרת חלוצית שאף נבחרה לראשות המושבה ב-1919. אתגרי ההתיישבות עולים מניסיון יישובי נשכח של יוצאי בולגריה ביריחו, בסוף המאה ה-19, וכן מתגלית מפתיעה של  חוזה הרכישה המקורי למגרשי "אחוזת בית". בפני משה בן שמואל, שכתביו התגלו בגניזות קהיר, עמד אתגר שונה לחלוטין: הוא נאלץ להתאסלם במצוות אדוניו ולעלות לרגל למכּה, ולבסוף שב ליהדותו. אדם אחר שניצל מ"גניזה" הוא קצין בריטי שעצר הן את מאורעות תרפ"ט והן את "המלחמה הגדולה", וסיפורו מובא בשער האחורי.

ב"עת-מול" של מחר
גיליון האביב יוקדש לשפות היהודים בארצות ובתקופות שונות, ויראה אור בשיתוף משרד החינוך.
בין המאמרים: תל אביב בערבית יהודית * אליעזר בן-יהודה והרמב"ם * מבטא העברית בבית הכנסת * תפריטים ערֵבים ללשון * עברי, דבר ערבית!

קריאה נעימה,
ניר אורטל   nir@ybz.org.il

מעעט לעת-מול  מעעט לעת-מול
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר