עת-מול 231

"עת-מול" 231
תוכן העניינים


שלוח גוב מחזיר חוב/ דוד אסף
על חמור, איש חי"ל וכורה שחת/ מלאכי בית אריה
'ואלה מסעי' – מסע ומסה/ דוד מלמד למאמר המקוון
פורצי החומה והצרפתים של יפו/  שמואל גילר
ועדה של איש אחד/  דותן גורן
מגש הכסף בגבעת ר"ם/  אהוד אמיר למאמר המקוון
דף חדש במשטרה העברית הטהורה /  שלומי שטרית
קדוש לרגע "מערת האריה" בממילא / דורון בר
מתכנן ציון ובונה ירושלים/ אורן זונדר
אוצר הספרים: צלילים מן העבר הקרוב/ ראובן גפני

עת לפתוח – 231

"עוד אלך עם הגשם חולם ופתוח", כתב המשורר אמיר גלבֹּע, "אל מסע שעבר ושכחני בדרך". הגשמים הראשונים מעלים את זכר המסעות והנוסעים שעברו בדרכי הארץ, נושאים את חלומותיהם שקצתם נשכחו בדרך וקצתם התגשמו.
השאיפה לשינוי הנוף פיעמה בלבם של רבים מאלו. חילופי הנוף הפיזי והתרבותי בארץ עולים מפי הבאר באחוזת ט'איאן לשעבר ביפו; חלוצי העליות הראשונות, ששינו את נוף הארץ והאדם במו ידיהם, זכו לביקור רבנים חרדים ששאפו לעצב את נופם התרבותי ברוח המסורת ולחזק את הקשר בין חלקי העם (אתגר הנמשך עד ימינו); קישור הנוף הפיזי למסורת עולה ממפת המקומות הקדושים ליהודים בארץ ישראל שהכין יצחק בן-צבי לוועדת החלוקה של הממשל הבריטי, וכן מניסיון ייחודי ומרתק ליצור אתר חדש לעלייה לרגל בלב ירושלים החצויה של שנות ה-50.
ביום הקמת המדינה, עולים חלומות תש"ח ורסיסי המציאות מיומני תחנות המשטרה – בין הנפת הדגל העברי לבין גניבת רכב, הפצצה אווירית וחמור שאבד. החלומות מבצבצים גם ממחנה הגדנ"ע בגבעת ר"ם בירושלים, שבו לא נשכחו התרבות והחינוך גם בעצם ימי הלחימה לעצמאות. במרחב שבין הלאומי והיום-יומי בבירת ישראל פעל גם האדריכל ד"א ברוצקוס, שהושפע מנופה הטבעי הפתוח של ירושלים והשפיע עליו בתורו. נופה הפנימי של העיר נגלה במסע צנוע של חזן ידוע במדור "אוצר הספרים", ומסע נוסף בטקסט ובנוף תרבות סוקר הקדשות חידתיות לחוקר המיסטיקה הדגול, גרשֹם שלום.
בנוף התַרבות והמולדת, זה המקום להציע מועמדים לפרס "עת-מול", המוענק לאדם או לגוף העוסק בלימוד ובהנחלה של חומרים עממיים (פופולריים) לציבור הרחב בנושא ארץ ישראל ועַם ישראל. הציבור מוזמן לשלוח הצעות למערכת עד 15 בינואר 2014, י"ד באדר תשע"ד.

גשמים ברוכים, חלומות פתוחים וקריאה מהנה,
ניר אורטל
nir@ybz.org.il

בעת-מול של מחר:

בגיליון 232 של "עת-מול" יראו אור בין השאר המאמרים האלה:
- 70 שנה ל"מלך למפֶּדוזה"
- ספריות ציבוריות בקהילות ישראל במזרח
- "הקומונה השאלוניקאית" בירושלים

 

הדפסהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר