עת-מול 229


"עת-מול" 229
תוכן העניינים:

עת לפתוח
מעט לעת-מול
- מכתבים למערכת
ליישב הכנסת אורחים בעיר הקודש / אודי מזרחי-צורף
דרום אפריקאי טוב ויהודי דגול / בני פנזיק
חלום נהדר על ERETZ / ניצה פרילוק – למאמר המקוון
תעלומת רצח בעמק רפאים / אלדד ברין
העשור הראשון למטבעות הזיכרון / נריהו שנידור - למאמר המקוון
סודותיו של מלון אורחים / פדרו זוניגה
יד לפורצים, זיכרון למתכננים / מיכאל יעקובסון – למאמר המקוון
יום הר-אל ראתה / יהודה זיו
אבן השיטו הבונים / דרור סגל

 עת לפתוח

לפני כחודש נערך ערב "עת-מול". חתן פרס "עת-מול" לשנת תשע"ג, יהודה זיו, אמר בדברי תודתו: "הפלמ"חניק שמחפש את המחר זוכה היום בפרס עת-מול". הדברים, הדוברים ואווירת הרֵעות באירוע שיקפו נאמנה את משפחת "עת-מול" ואת אופיו של העיתון.
חיפוש המחר בתוך ההווה ובזיקה לעבר עולה, כתמיד, גם מתוך המאמרים בגיליון הנוכחי: נער יהודי בימי השואה חולם על ERETZ בעודו חולב וקוצר בחווה דנית; נדבן אמיץ שחצה עולם שסוע כדי לבנות עתיד חדש למאות יתומים, הונצח ונשכח; מטבעות המחפשים אירועי עבר והווה, לקשרם ולעוררם; וזיכרון לוחמי "הראל" בתש"ח, בברזל ובאבן ובשיכון לחיי יום-יום. רמזים מתקופות שונות ממתינים לפענוח, כגון החותם שסיבך שליח מצווה, קברים עלומים של אישה יהודייה וקצין בריטי, ואבן שטבעה בדרכה לבניית בית שאן, עומסת חלומות ששקעו והתגלו מחדש.
כאן המקום להודות לעורך ולחברי המערכת הפורשים, על השירות רב השנים והנאמן – הן לקוראים והן לתולדות הארץ והעם. אני מקווה לעמוד בכבוד במורשת הנהדרת והמעמיקה שהותירו אחריהם ראובן גפני וקודמיו, חנה עמית והעורך הראשון שלמה שבא, וזאת בסיועם של העוסקים במלאכת "עת-מול" מכל צדדיו של הדף. שותפותם הפעילה של הקוראים והכותבים בעיתוננו היא עיקרון מהותי וחיזיון נדיר בימינו, והיא המאפשרת לנו להמשיך ולגעת בעבר, בהווה ובכנף העתיד.

קריאה נעימה ומעניינת,
ניר אורטל
nir@ybz.org.il

פרס "עת-מול"
פרס "עת-מול" לשנת תשע"ג הוענק ביום 5 ביוני, כ"ז בסיוון, ליהודה זיו – על פועלו המתמשך בחינוך, בהכשרה ובהנחלה של תולדות ארץ ישראל, אתריה ושביליה לציבור הרחב; ועל הקמת דורות של תלמידים, מחנכים ומטיילים לאהבת הארץ ולידיעת קורותיה ושמותיה. הרצאותיהם של פרופ' אריאל הירשפלד ("שמות ושושנים") ושל פרופ' מעוז עזריהו ("לעברֵת ארץ") הוסיפו עניין והנאה לקהל המשתתפים באירוע.

לקריאה על ערב פרס עתמול נא ללחוץ כאן

ב"עת-מול" של מחר
הגיליון הבא יוקדש לספרייה הלאומית של "עם הספר", לאוצרותיה ולמתווי דרכה, במלאות 120 שנה להקמתה.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר