עתמול 228

"עת-מול" 228 – 50 שנה לפטירתו של יצחק בן-צבי

תוכן העניינים:

"תינוק שנולד מחדש" בגדוד העברי
–מיכאל קרן - לקריאת המאמר
לחשוף את מכמני המולדת –יוסף אבירם - לקריאת המאמר
התעלומה יפה להם –עדנה עסיס ומירב הורוביץ
לקריאת המאמר
חלוצה וגברת ראשונה –מרגלית שילה - לקריאת המאמר
שלהבת ירוקה –נירית שלו-כליפא - לקריאת המאמר
יש מי שגר בצריף רעוע –רונית לומברוזו - לקריאת המאמר
נשיא בחוצות אשקלון –אבי ששון וגד סובול-  
לקריאת המאמר
חלוץ, חוקר ונשיא בבית הכנסת –ראובן גפני - לקריאת המאמר
להחייאתה של מולדת החשמונאים  - דותן גורן ומעין הס-אשכנזי - לקריאת המאמר
סדר שני לבני פקיעין –אלעד בן-דרור - לקריאת המאמר
פנתיאון האומה בהר המנוחות –דורון בר- לקריאת המאמר
בדרכו האחרונה של הנשיא -תרצה רבינוביץ' - לקריאת המאמר
גולת ישמעאל ובנין ישראל –נחם אילן - לקריאת המאמר
אוצר הספרים: מסילות בית ישראל –מוטי בן-ארי- לקריאת המאמר
נשיא על הכוונת –חגי צורף -
לקריאת המאמר
כמוסות זמן משולחן הנשיא – נירית שלו-כליפא לצפייה במאמר


עת לפתוח- עתמול 228

במשך יותר מ-50 שנה עמד יצחק בן-צבי במוקד העשייה הציבורית הציונית בארץ ישראל. מאז עלייתו ארצה בשנת 1907, ועד פטירתו בשנת 1963, היה בן-צבי שותף מלא בעיצובם של החיים הפוליטיים, הביטחוניים והמדיניים ביישוב היהודי בארץ ישראל, תוך שהוא עוסק גם במחקר היסטורי, ארכאולוגי ואפילו תרבותי. במובנים רבים, כך נדמה, משקפת דמותו האישית של בן-צבי את מגוון התהליכים הלאומיים שהתרחשו בתקופת חייו בארץ ישראל, ואשר כמעט בכולם נגע בדרך זו או אחרת בעשייתו.
המאמרים הנכללים בגיליון זה של "עת-מול", הרואה אור לציון 50 שנה לפטירתו, משקפים אף הם את תחומי העשייה המגוונים שעסק בהם, ושבאמצעותם סייע בעיצוב החיים הלאומיים המתחדשים בארץ: פעילותו הביטחונית; מחקריו ההיסטוריים והחברתיים; שותפותו במעש ההתיישבותי; ועיצובו את מוסד הנשיאות. תוך כך נפרסת מסכת חייו המרתקת והייחודית, שכמעט שאין דומה לה בקרב יתר מנהיגי היישוב והמדינה. בהתאם לאופן שבו חי ופעל מתמקדים חלק מן המאמרים לא רק בדמותו, כי אם גם בדמותה של רעייתו ושותפתו הוותיקה לדרך, רחל ינאית בן-צבי, כמו גם של משפחתו, שהייתה שותפה פעילה ברבים ממפעליו.

עת להיפרד
גיליון זה של "עת-מול" הוא האחרון שבו אני משמש עורך. בשבע השנים האחרונות הייתה לי הזכות הנדירה לחוש חלק של ממש מקהילת חוקרים, כותבים וקוראים, שותפים לאהבה העמוקה לתולדותיה של הארץ ולתולדותיו של העם.
העבודה המאומצת של עריכת 46 הגיליונות האחרונים של "עת-מול", חשפה בפניי מידע היסטורי רב ומגוון ופרשות היסטוריות נשכחות לאין-ספור. ואולם מעבר לכך, זכיתי להתוודע למערכת האנושית העשירה והמרתקת העומדת מאחורי הכתיבה והעשייה ההיסטורית באשר היא: חוקרים וחובבי עבר; ארכיונאים וספרנים; צלמים ומתעדים; בעלי אוספים ויוצרים; ובעיקר רשימה כמעט אין-סופית של אוהבי כתיבה וספר, התורמים כל אחד בדרכו הייחודית לתיעוד עברה של ארץ ישראל וקורותיו הנפתלים של העם. היכרות מפעימה זו היא שהפכה את העבודה על עריכת "עת-מול" להנאה צרופה ולחוויה ייחודית שתלווה אותי גם בשנים הבאות.
תודתי העמוקה לכל שותפיי הרבים ב"עריכת" עת-מול ובהפקתו, שלולא עזרתם ומעורבותם לא היה אפשר לעמוד במשימה, וברכתי שלוחה למחליפי בתפקיד.
קריאה מהנה ולהשתמע,
ראובן גפני
gafni@ybz.org.il

ברצוני להביע את תנחומי המערכת וכלל הקוראים לחנה עמית, עורכת עת-מול 182-143, על פטירתו ללא עת של בעלה, ד"ר דוד עמית ז"ל - ידיד אמת של יד בן-צבי, שאף פרסם במשך השנים מאמרים רבים בעת-מול.

להזמנות: טל' 02-5398833; פקס' 02-5398838
דוא"ל:bookstore@ybz.org.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר