שמות מקומות קדומים בארץ ישראל, השתמרותם וגלגוליהם

מהדורה חדשה, מורחבת ומשופרת

השתמרותם של רבים משמות המקומות הקדומים בארץ ישראל בפי תושבי הארץ מהתקופות הקדומות ביותר ועד העת החדשה היא מעין נס תרבותי שאין דומה לו בארצות עתיקות אחרות. בצד ההתרגשות שמעוררת פגישה בלתי אמצעית זו עם ארץ ישראל הקדומה,יש כאן גם כלי מחקרי בעל חשיבות עצומה לחקר הגיאוגרפיה ההיסטורית של הארץ וגם לחקר תולדות הלשון העברית ולשונות אחרות שהילכו בארץ במשך ההיסטוריה הארוכה שלה.                                                                                                                                                                          

ספר זה שהוא כיום ספר היסוד המובהק בתחום שמות המקומות הקדומים של ארץ ישראל והשתמרותם, הוא פרי עמל של שנים רבות של מחקר לשוני, גיאוגרפי והיסטורי שלווה בשוטטות רבה בנופיה ההיסטוריים של ארץ ישראל.

הספר עוסק במאות שמות מקומות שנשתמרו. 60 מתוכם נידונו בפרוטרוט ונאספו מרבית תיעודיהם בכל הזמנים ובכל הלשונות. על סמך השמות שנידונו מנסה המחבר להציב קריטריונים אמינים לזיהוי שמות אחרים שנתוניהם פחות ודאיים, ובכך להשתחרר מן החופשיות היתרה של זיהויים על סמך דמיון לשוני קלוש שאפיינה לעתים קרובות את חקר הגיאוגרפיה ההיסטורית של ארץ ישראל.

הספר מגיש סקירה דקדוקית שיטתית של כל תופעות הלשון המשתקפות בשמות שנשמרו, בהשוואה למקובלות בחקר הלשון, וכן עשרות חידושים בגיאוגרפיה היסטורית. חידושים אלו רוכזו בחלק האחרון של הספר.

בספר רב-תחומי זה יש תרומה חשובה לחקר הארץ ותולדותיה, ללימוד המקרא וללימוד מקורות נוספים ובהם כתבי יוסף בן מתתיהו, מקורות חז"ל ומקורות נוכריים בני זמנם, וכן לחקר הלשון העברית ולשונות אחרות שהילכו בארץ בתקופות השונות.


ספריית דוד וימימה יסלזון

 

בשיתוף: האקדמיה ללשון העברית

 

מהדורה ראשונה: תשס"ט / 2009

מהדורה שנייה (מורחבת ומשופרת): תשע"ב / 2012

 

מהדורה שלישית (מורחבת ומתוקנת): תשפ"ב / 2022

 

מס' עמודים: 518

 

 

מחיר: 130.00 ש"ח
מחיר באתר: 117.00 ש"ח
החיסכון שלך: 10%
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר