נימוקי השופטים להענקת פרס לורך- תשע"ט

 

נימוקי השופטים להענקת פרס לורך לחקר תולדות מדינת ישראל

הועדה החליטה להעניק את הפרס לשנת תשע"ט

לפרופ' חנה יבלונקה

על ספרה

ילדים בסדר גמור

ביוגרפיה דורית של ילידי הארץ 1948 – 1955

בהוצאת ידיעות ספרים, ראשון לציון (2018)

ספרה של פרופ' חנה יבלונקה "ילדים בסדר גמור, ביוגרפיה דורית של ילידי הארץ 1948 – 1955", נבחר בהסכמה פה אחד של כל חברי וועדת השופטים כראוי לפרס על שם אריקה וד"ר נתנאל לורך לספר בתולדות מדינת ישראל.

הספר הוא רחב יריעה, כתוב בסגנון קולח המושך את הקורא אל תוכו. הוא מתאר ומנתח תהליכים מרכזיים בחברה הישראלית מיום הקמתה ועד ימינו. הוא מציג היבטים רבים של קרקע גידולם והתפתחותם של בני דור המדינה שנולדו בין השנים 1955-1948, אולם הוא נוגע באלה שנולדו לפני ואחרי תקופה זו.

הספר פונה אל ציבור רחב ביותר ופורט על סנטימנט רחב של בני הדור וספיחיו. הוא בעצם מספר את ההיסטוריה של המדינה דרך מגוון של נושאים: היחסים בין ניצולי השואה ודור מלחמת העצמאות וילדיהם, חינוך, היגיינה, עיתוני ילדים, היחס לדת ולמסורת, התבגרות וגיל העשרה, יחס למיניות, מלחמות ישראל עד למשבר מלחמת יום כיפור ועוד.

גם מבחינה מתודולוגית זהו ספר פורץ דרך. יש כאן הרחבה של מושג הביוגרפיה לביוגרפיה של דור ילידי המדינה, דור שלא נחקר כמעט. המחברת, היסטוריונית בשלה, המוכרת מחיבוריה בנושאים אחרים ובעיקר בנושא זיכרון השואה והשלכותיו בחברה הישראלית, פנתה גם אל נושא חדש ורחב וגם אל דרך כתיבה חדשנית המתמודדת עם שני אתגרים – הכתיבה על "דור" והשימוש בדרך הביוגרפית לספר את תולדותיו.  הספר בנוי על מחקר ומקורות רבים, ומציג תמונה מורכבת ביותר. הכתיבה בצורת "סיפור" ממוסמך המבוסס על מחקר יכול להיות גם "מגדלור" ומורה דרך לסטודנטים, לתלמידי מחקר וחוקרים שילכו בעקבותיה של המחברת. 

 

הדפסשלח לחבר
Bookmark and Share
פרסים ומלגות נוספים
הודעה בדבר הכוונה לעשות שימוש ביצירה יתומה
קול קורא להגשת בקשות לתמיכה במחקר תש"ף – 2020 מטעם מכון בן-צבי, 13/02/2020
Call for Papers for an International Research Conference Co-Sponsored by JDC and the Ben-Zvi Institute
פרסים ע"ש מארק ולובה יובילר לשנת תש"ף
מלגה על שם רחל ינאית בן-צבי לשנת תש"ף
קול קורא לסדנת דוקטורנטים לשנת תשפ"א
פרס על מפעל חיים ע"ש יצחק בן-צבי
מועמדים לפרס "עת-מול" לשנת תש"ף
שמות הזוכים בפרס יצחק בן-צבי ואיש שלום תשע"ט