משפחת ולירו

יעקב ולירו אבי המשפחה הספרדית הנודעת הגיע ארצה בראשית המאה הי"ט והתיישב בירושלים. לימים היה הראשון לפתוח בנק פרטי בארץ ישראל. בנק שפעל בהצלחה מרובה עד מלחמת העולם הראשונה. בניו יוסף משה וחיים אהרון המשיכו בדרכו בניהול הבנק, ואילו ילדיהם כבר פנו לעסוק במקצועות חופשיים בראשית המאה העשרים.

הייתה זו אחת המשפחות העשירות של ירושלים בסוף המאה הי"ט, שהנהיגה את היישוב הספרדי בעיר. בניה ובנותיה היו מקורבים לראשי השלטון, לדיפלומטים ולאנשי עסקים ואף למדו באוניברסיטאות מובחרות בחו"ל בצעירותם.

התמונות והמסמכים שנסרקו ותועדו מכסים פרק זמן של קרוב למאה שנה (1860­­-1950 לערך). קיימת בהם התייחסות לענפים המרכזיים של המשפחה - מצאצאי הבנקאי חיים אהרון ולירו: יעקב, יוסף משה, גבריאל, ניסים וקלרה.

באוסף תצלומים מוקדמים נדירים שצולמו בבתי סטודיו בירושלים ובאירופה ובהם תיעוד חי של ראשוני המשפחה, קרוביהם, חבריהם ומכריהם בארץ ובעולם. האוסף כולו שופך אור על הקשרים המשפחתיים, החברתיים והעסקיים של המשפחה, על תולדות חייהם של בניה מינקות ועד זקנה, על התרבויות אליהן נחשפו ומהן הושפעו ועל הווי חייהם – בתי האבן המרווחים בהם התגוררו, ההשפעה האירופית החזקה בלבוש, בהשכלה ובמנהגים שאומצו על ידיהן ועוד.

האוסף, שרק טעימות נבחרות ממנו מוצגות לפניכם תועד בין השנים 2007­-2009 וכולל למעלה מאלף תצלומים ומסמכים.

 

הקודם
הגדל
הבא
Next Page 

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר