אלבומים משפחתיים

אלבומים משפחתיים הם אחד המקורות החזותיים העשירים ביותר במגוון הנושאים שבהם. בתוך האלבום המשפחתי ניתן למצוא תצלומי חובבים שנעשו בידי בני המשפחה לצד תצלומים שנעשו בידי צלמים מקצועיים. רוב האלבומים מכילים תצלומים של בני המשפחה בגילאים ובמצבים משתנים, אך לצידם גם גלויות ותצלומים של אתרים, אירועים או אישים מפורסמים, שהיו בעלי משמעות לבני המשפחה ושולבו באלבום כחלק מזהותה. פעמים משולבים באלבום גם מסמכים מתולדות המשפחה.

אלבומי המשפחה הישנים חושפים היבטים שלא קיימים בצילום המסחרי, בעיקר כאלו שנוגעים לחיי היום יום ולמרחב הפרטי. בנוסף הם מספקים זוויות חדשות ומעניינות למרחבים ואירועים מוכרים.

רבים מאלבומי המשפחה נוטים להתמקד בקשרים החברתיים בתוך המשפחה ומחוצה לה, אך יש כאלו המדגישים אדריכלות, נופים, פעילות ציבורית, נופש וכיוצא בזה.

אף כי רבים מן התצלומים נוטים להיות נאיביים בגישתם ונופלים ברמתם האמנותית מתצלומים מקצועיים, הרי שנמצאים ברשותנו לא מעט דוגמאות לכך שהיו גם צלמים חובבים בעלי חוש אמנותי, היסטורי ואסתטי מפותח, ואשר הוציאו ממצלמותיהם הפשוטות יצירות מופת של ממש.

לפניכם מבחר מאלבומי משפחות וותיקות בארץ ישראל, חלקם ממרכזים עירוניים וחלקם מן ההתיישבות העובדת. מרביתם מן המחצית הראשונה של המאה העשרים.

 

ארכיון משפחת אשכנזי

משפחת בן-זאב

אוסף גרשון גרא

אוסף תצלומים של העליות הראשונות, המושבות ואנשיהם. ערי א"י בראשית המאה ה-20, פרעות תרפ"ט, מפעלי פיתוח ציוניים בתק' היישוב ועוד.

אוסף ימימה יפה (אהרוני)

משפחת ולירו

משפחת ילין

משפחת פרל

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר