פרופ׳ שאול שקד

כ״א בחשוון תשפ"ב, 27 באוקטובר 2021

 

מכון בן-צבי לחקר קהילות ישראל במזרח מרכין את ראשו בצער רב ובכאב גדול על פטירתו של פרופ׳ שאול שקד, חוקר דגול, פורץ דרך ובעל שם בין-לאומי בחקר איראן ויהודיה, שכיהן בעבר כראש מכון בן-צבי וכיושב ראש של הוועדה האקדמית של המכון.

פרופ׳ שאול שקד יליד הונגריה (1933) היה פרופ׳ בחוג ללימודי הודו, איראן וארמניה ובחוג למדע הדתות באוניברסיטה העברית בירושלים ומופקד הקתדרה על שם שוורצמן. היה בעל תואר בוגר ותואר מוסמך מן האוניברסיטה העברית, ובעל תואר דוקטור מבית הספר ללימודי המזרח ואפריקה (SOAS) אשר באוניברסיטת לונדון.

פרופ׳ שקד היה חוקר בעל שיעור קומה עולמי בתחומי המחקר המגוונים שבהם עסק: תרבות איראן לפני האסלאם, המעבר מאיראן העתיקה לאיראן המוסלמית, ספרות החכמה הזורואסטרית והדת הזורואסטרית, המגעים בין הדת הזורואסטרית והיהדות, המאגיה היהודית בתקופת התלמוד ובראשית האסלאם וקערות ההשבעה הארמיות, טקסטים מאגיים מן הגניזה, השפה הפרסית האמצעית והפרסית-היהודית הקדומה. הוא כתב וערך כעשרים ספרים (חלקם בשיתוף עם חוקרים נוספים) ולמעלה ממאה מאמרים.

למעלה משלושים וחמש שנים היה פרופ׳ שקד חבר באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, ואף כיהן כיושב ראש החטיבה למדעי הרוח באקדמיה זו. בשנת 2001 נבחר לנשיא איגוד האקדמיות הבין-לאומי ולאחר כהונתו זו, מ-2004 ואילך, שימש נשיא כבוד של האיגוד. הוא כיהן כפרופ׳ אורח באוניברסיטאות חשובות ברחבי העולם, ביניהן: הארוארד, ברקלי, קולומביה, ניו יורק, היידלברג, קימברידג׳, EPHE בפאריס, האוניברסיטה החופשית בברלין, אוניברסיטת Eötvös Loránd בבודפשט. פרופ׳ שקד היה עטור פרסים, ביניהם פרס ישראל לבלשנות לשנת 2000.

לאחרונה, ב-20 באפריל 2021, ח׳ באייר תשפ״א, ערכנו במכון בן-צבי - בסיועו הרב של פרופ׳ שקד ובהשתתפותו - יום עיון על הנושא ׳תרבות יהודית בעולם פרסי: בין בבל, איראן ואפגניסטן׳, שהוקדש לבקשתו לזכרם של חלוצי המחקר של יהדות פרס ותרבותה באוניברסיטה העברית.

חוקר דגול ואדם בעל תכונות תרומיות היה שאול שקד. כך נזכור אותו לעד.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share

מכון בן-צבי

מכון בן-צבי הוא מכון המחקר הוותיק בעולם העוסק ביהודי ספרד ויהודי ארצות האסלאם.
המכון עורך כינוסים וימי עיון ומוציא לאור ספרים וכתבי-עת העוסקים בתולדות יהודי המזרח, בספרותם וביצירותיהם.
יצחק בן-צבי, לימים הנשיא השני של מדינת ישראל, הקים את המכון לחקר קהילות ישראל במזרח בשנת 1947. מכון בן-צבי הוא חלק מן האוניברסיטה העברית בירושלים, והוא שותף ליד יצחק בן-צבי.