קול קורא: חוברת 'קתדרה' המוקדשת להיסטוריה של המים בעת החדשה

ו' באדר א' תשע"ו


15.2.2016

קול קורא:

חוברת 'קתדרה' המוקדשת להיסטוריה של המים בעת החדשה 

לציון שישים שנה להפעלת מפעל ירקון-נגב (1955) ולקראת ציון שישים שנה לחוק המים (1959), שני אירועים בעלי משמעות בהתפתחות אספקת המים במדינת ישראל מבקשת מערכת 'קתדרה' להקדיש גיליון מיוחד לנושא ההיסטוריה של המים במרחב הארץ-ישראלי בעת החדשה.

מחקרים רבים בנושא המים פורסמו במרוצת השנים בגיליונות קתדרה. מרביתם עסקו במפעלי המים הקדומים בארץ-ישראל ומיעוטם דן בתקופות המודרניות (החל משנת 1700).

חוברת מאמרים המתוכננת מבקשת להרחיב את השיח שהוצג לאחרונה במאמרו של ונסן למיר  על אספקת המים לעיר ירושלים ('צמא בירושלים: היסטוריה של העיר בראי הספקת המים, 1840–1948; קתדרה 151). במאמרו טען למיר כי יש להבחין בין 'הידרו – היסטוריה' (היסטוריה באמצעות המים או בראי המים) לבין היסטוריה של מים (שלטענתו מתמקדת בתולדות רשתות המים והפיתוחים הטכנולוגיים). אבחנה מתודולוגית זו ראויה לבחינה והיא תהווה מפתח תמטי לבחירת המאמרים לחוברת זו. 

המאמרים יכולים להיות מתחומי ידע שונים, ובכלל זה בעלי גישה רב-תחומית, אך עם משמעויות היסטוריות רחבות. יתקבלו מאמרים שמוקד השיח שלהם הוא נושא המים מראשית המאה ה-18 עד שנות השמונים של המאה ה-20.

המאמרים המוצעים יעברו לקטורה כמקובל במאמרי 'קתדרה'.
המערכת תשמח לקבל מאמרים חדשים (עד 10,000 מילה)  בנושאים אלה  עד ה-15 בפברואר 2017. אנו ממליצים לכותבים חדשים לעיין בהנחיות למחברים באתר קתדרה:                                                                                 https://www.ybz.org.il/?CategoryID=179&ArticleID=174#.VrhtjRgrLcs

 

אנא שלחו את המאמרים לד"ר אמנון רמון, מרכז מערכת קתדרה, לכתובת:


cathedra@ybz.org.il

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share
עוד בקתדרה
קתדרה 172
עיון מקוון בגליונות קודמים
מערכת קתדרה
הנחיות למחברים
מידע חדש לחוקרי ארץ-ישראל שהגיע למערכת קתדרה
לרכישת מנוי לקתדרה
תגובות
מפתח חוברות קתדרה 100-1
קתדרה 171
קתדרה 170