אוספים מיוחדים

אוסף זנה

אוסף של כתבי יד, תעודות וספרים נדירים מעזבונו של פרופ' זנה

 

ישעיהו זנה (1960-1887)

יליד גליציה, שהתחנך בשוויצריה והשתקע באיטליה. למד ולימד בבית המדרש לרבנים בפירנצי, ובהמשך ניהל את בית המדרש לרבנים ברודוס. משנת 1940 ועד למותו הורה ב"היברו יוניון קולג'" בסינסיטי ואף שימש שם כספרן. עסק בכתבי יד יהודיים ובספרים עתיקים, ופרסם מאמרים וספרים בתחומים רבים. מספריו: אבני בנין לתולדות היהודים בוירונה, שיצא בשנת 1938.

 

אוסף גאון

אוסף של כתבי יד, תעודות וספרים נדירים מעזבונו של מר משה דוד גאון

 

משה דוד גאון (1958-1889)

נולד בטראביניק (בוסניה) ועלה בשנת 1909 לארץ ישראל. למד בבית המדרש למורים בירושלים, ושימש בחינוך שנים רבות. כתב מאמרים בעיתונות התקופה וחקר את קורות היהדות הספרדית. בשנת 1928 הוציא את חלקו הראשון של ספרו הגדול "יהודי המזרח בארץ ישראל" ובשנת 1938 הוציא את חלקו השני. יחד עם עיסוקיו המחקריים לא משך ידו מפעילות ציבורית ובין היתר שימש כמזכיר העדה הספרדית.

 

אוסף פסח
אוסף של כתבי יד, תעודות וספרים נדירים מעזבונו של הרב משה פסח

 

הרב משה פסח (1955-1869)

נולד בלריסה שביוון, ושימש כרבה הראשי של קהילת וולוס שביוון בשנים 1955-1892. בוולוס פתח בית ספר וישיבה ועמד בראשם. הרב פסח תיקן תקנות רבות ופעל למען קהילתו בתחומי הדת והסעד. על פעולותיו קיבל אותות הוקרה מידי מלך יוון. בשנות מלחמת העולם השנייה הצליח להמלט להרים יחד עם בני קהילתו בסיוע המחתרת המקומית, אך שכל את אשתו ושני בניו. לאחר פטירתו הועלו עצמותיו לארץ ישראל בשנת 1977.  

 

אוסף שמשון גיאת

אוסף של מסמכים והתכתבויות, יומני מסע וקלטות וידיאו ושמע מארכיונו של שמשון גיאת

 

שמשון גיאת (Samoson Giat) יליד ארה"ב הוא בן למשפחה ממוצא תימני ומוסיקאי מקצועי מזה שנים רבות הוא פועל למען יהודי תימן ולמען חיילי צה"ל. במסגרת פעילותו לטובת יהודי תימן עסק בסיוע לאחרוני היהודים שנשארו בתימן ואף ביקר במקום. לצד זה הוא פועל עד היום בניסיונות להגיע לפתרון תעלומת ילדי תימן הנעדרים.

האוסף מונה שבעה מיכלים ובהם מאות מסמכים, התכתבויות שונות עם נציגי ציבור ורשויות בארה"ב, בתימן ובישראל. יומני מסע מן הביקור בתימן וכדומה. לצד זה מצויים באוסף קלטות וידאו וקלטות שמע ובהם ראיונות על הקהילה היהודית הקטנה בתימן על עליית אחדים מהם לישראל ועל בני משפחה של ילדים שנעלמו. גיאת ריכז באוספו מאמרים מן העיתונות הישראלית והזרה על פרשה טרגית זו.

להרחבה לחץ כאן

  

אוסף תעודות: הכולל מסמכים , מכתבים ושטרות השופכים אור על קהילות ישראל במזרח ועל הישוב בארץ-ישראל.

 

אוסף הדפים: כולל כ- 1500 דפים ובהם כרוזים ומודעות של קהילות שונות וסוגים שונים של "הודעות של הרגע", מסודרים על פי קהילת המוצא ומקום הדפוס של אותו הדף.

דגש מיוחד ניתן לכרוזים  מארץ-ישראל השופכים אור על הישוב הישן ועל המאבקים בין החרדים לציונים.

 

אוסף כתובות: קרוב ל 400 כתובות מקוריות מארצות שונות כגון ארץ ישראל, צפון אפריקה, ארצות ערב, איטליה וכו'.

בשיתוף עם הספריה הלאומית נסרקו הכתובות והועלו לאתר כתיב יחד עם אוסף כתבי היד שלנו.

אוסף תדפיסים: קרוב ל- 12000 תדפיסי מאמרים בעברית ובלועזית של חוקרים העוסקים בתחומי הידע הנוגעים לספרייה. נעשים מאמצים תמידיים לקבל ולהשלים את אוסף התדפיסים בתחומים האלה

 

קטעי עיתונות: כ- 200 כרכים המכילים קטעי עיתונות יומית (עברית ולועזית), שנאספו במשך עשרים השנים האחרונות.

קטעי עיתונות העוסקים בארץ ישראל מסודרים כרונולוגית, על פי שם העיתון. ביניהם קטעי עיתונות על שכונות בירושלים, יישובים שונים וממצאים ארכיאולוגיים.

נעשה מאמץ למחשב את כל האוסף.

לצערנו, הופסק מפעל זה של איסוף הקטעים הרלוונטיים מטעמי תקציב.

  

מיקרופילים: אוסף של מאות כתבי יד מצולמים מספריות שונות וחשובות בעולם, הנוגעים בתחומי ההתענינות של הספריה. חומר זה מסודר עפ"י מקורו בספריות העולם כמו: אוסף ששון מלונדון, אוסף של ישיבה יוניברסיטי בארה"ב, אוסף גינצבורג בלנינגרד ועוד.

 

תקליטורים: פרויקט השו"ת גירסה 11+  עם האנציקלופדיה התלמודית, תחומין  גירסה 1, מפעל הביבליוגרפיה (לא מעודכן), ENCYCLOPEDIA BRITANICA.

 

 

הדפסשלח לחבר
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר