צפונות גניזת קהיר

צפונות גניזת קהיר

הגניזה שהתגלתה בבית הכנסת "בן עזרא" בקהיר בסוף המאה ה־19, היא אוצר בלום הכולל מאות אלפי מסמכים וכתבים של קודש ושל חול. הכתבים שנמצאו פותחים צוהר לחיי העולם היהודי במצרים וסביב הים התיכון ומאפשרים לשחזר את ההיסטוריה היהודית החיה והתוססת בכל היבטי החיים ממקור ראשון, לאורך תקופה בת אלף שנים.

תשעה מפגשי הרצאות|  בימי ראשון מדי שבוע | 10:45-9:00
המפגש מחולק לשני חלקים, עם הפסקה בת רבע שעה ביניהם

רכזת הקורס: סילבי ברנרד

יום ראשון, 18.4.2021, ו' באייר תשפ"א
גניזות קהיר – השער לעולם בן אלף שנים
גניזות קהיר הן מעין פריזמה שאליה התנקזו שרידים מייצגים מחיי מעגלים שונים במשך אלף שנים. נתאר את מגמות היסוד בעולם שלפני אלף שנים, את דרכי היווצרות הגניזות ואת נסיבות ההגעה של המקורות המייצגים את המהלכים שהתחוללו בהם לגניזות. עוד נעמוד על החשיבות של עיון בין־תחומי בשרידי הגניזות.
מרצה: פרופ' מנחם בן־ששון

* הרצאה זו לא תוקלט


יום ראשון, 25.4.2021, י"ג באייר תשפ"א
גרים, מומרים וגבולות הקהילה היהודית בימי הביניים
נדון בהמרות מן היהדות וליהדות במצרים ובסביבתה בימי הביניים, על פי תעודות הגניזה. מה המקרים המתועדים יכולים ללמדנו על תפיסת גבולות הזהות הדתית והקהילתית, על השתייכות, על יציאה מהיהדות וחזרה אליה, ובעצם על 'מיהו יהודי'?
מרצה: ד''ר משה יגור

יום ראשון, 2.5.2021, כ' באייר תשפ"א
הפולמוס הבין־דתי בגניזת קהיר
בהרצאה נתוודע אל עולם של טקסטים פולמוסיים בערבית־יהודית המגלים לנו את הפנים הרבות והמגוונות של הדיון הבין־דתי בימי־הביניים. נדבר על הנושאים הבין־דתיים שכיכבו ביצירות אלה, ננסה לעמוד על התפקיד הקהילתי של יצירות מרכזיות ונלמד על ההשפעה המכוננת של יצירות מזרח תיכוניות בערבית־יהודית על יצירות פולמוסיות שכתבו יהודים באירופה.
מרצה: ד''ר מרים גולדשטיין

יום ראשון, 9.5.2021, כ"ז באייר תשפ"א
בין אל־אנדלוס וא־שאם: הים התיכון במבט מגניזת קהיר
נבחן עדויות לקשרים המסועפים - מסחר, הגירה, עלייה לרגל - בין חלקי הים התיכון כפי שהם משתקפים בתעודות הגניזה. דוגמאות לקשרים בין ספרד המוסלמית ומצרים, וכן בין עולם האסלאם לעולם הנצרות, יבהירו מדוע קרא גויטיין לספרו הגדול על הגניזה 'חברה ים תיכונית'.
מרצה: ד''ר משה יגור

יום ראשון, 23.5.2021, י"ב בסיון תשפ"א
הרפואה הערבית באגן הים התיכון בימי הביניים
כאלפיים כתבי יד מכלל מאות אלפי מסמכים שנמצאו בגניזה עוסקים באופן ישיר ועקיף ברפואה. המידע הרב שנלמד פותח צוהר לשיטות הריפוי, חומרי המרפא והספרות הרפואית ששימשו את הרופאים והרוקחים היהודים שפעלו בעולם המוסלמי במאות ה־9 עד ה־16.
מרצה: פרופ' אפרים לב

יום ראשון, 30.5.2021, י"ט בסיון תשפ"א
חיי היהודים באימפריה העות'מאנית לפי גניזת קהיר
ההשתקפות במקורות הגניזה של חיי היום יום, המשפחה, החברה, הקשרים הבין־קהילתיים, החינוך והיצירה של יהודי מרחב אגן הים התיכון במאות ה-18-15.
מרצה: פרופ' יוסף הקר

יום ראשון, 6.6.2021, כ"ו בסיון תשפ"א
לא 'עם בפני עצמן' - מכתבי נשים מגניזת קהיר
ימי הביניים מאופיינים ב"דממת יצירה" מצד נשים יהודיות, אולם בגניזת קהיר השתמרו כמאתיים מכתבים מאת נשים המהווים מקור שלא יסולא בפז לשחזור והבנת חייהן. בהרצאה נשלב בחינה של "היער" ושל "העצים" ונדון בשאלות העולות מהן, כגון מי כתב את המכתבים? מה רוצות הכותבות להשיג בעזרת המכתבים? ומה האמצעים שעמדו לרשותן?
מרצה: ד''ר עודד זינגר

יום ראשון, 13.6.2021, ג' בתמוז תשפ"א
בית הרמב"ם בגניזות קהיר
הרמב"ם נודע בזכות חיבוריו העיוניים, אך פעילותו הציבורית פחות מוכרת ללומדים. הדיון בפעילותו הציבורית של הרמב"ם יהיה פתיחה להכרת שושלת בית הרמב"ם, השושלת שהנהיגה את קהילות ישראל במשך למעלה ממאתיים וחמישים שנים. המידע על פעילות השושלת מגיע, רובו ככולו, מגניזות קהיר. הדיון יציג את התופעה המיוחדת הזו וינסה לעמוד על נסיבותיה.
מרצה: פרופ' מנחם בן ששון

* הרצאה זו לא תוקלט


יום ראשון, 20.6.2021, י' בתמוז תשפ"א
קרעים ופנינים: קטעי השירה בגניזה
הדפים העתיקים ששרדו בגניזת קהיר כוללים גם אלפי העתקות של שירים עבריים. בהרצאה תוצגנה מספר דוגמאות שמבליטות את חשיבות הגניזה לתולדות השירה עברית.
מרצה: ד''ר אריאל זינדר

קישור למפגשי הקורס בזום יישלח לנרשמים.
לפרטים נוספים: rishum@ybz.org.il | 02-5398855


תאריך 18/04/2021 09:00 10:45
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר