מלחמה ושלום

מלחמה ושלום


שני מפגשים בנוסח "סיפורו של מקום", על קרבות מנזר סן סימון וגבעת התחמושת – הראשון, הקרב המכריע במלחמת העצמאות, והשני הקרב הידוע במלחמת ששת הימים. בצידם שני סיורים בשכונות ערביות לשעבר, קטמון ומוסררה, שלהן היסטוריה מרתקת מסוף המנדט ומלחמת העצמאות ועד ימינו.
 
ארבעה מפגשי סיור מקוונים | בימי חמישי מדי שבועיים | 17:30-16:30

רכז הקורס: דב נוטקביץ 

יום חמישי, 29.4.2021, י"ז באייר תשפ"א
מצדה בירושלים: סיפורו של קרב סן סימון
חיילי צה"ל וקציניו פוקדים עד היום את מנזר סן סימון, מקום הקרב שהכריע את גורל ירושלים במלחמת העצמאות. בקרב השתתפו גם שני מפקדים זוטרים שלימים היו לרמטכ"לים .מה קרה בקרב שהפך אותו לנכס צאן ברזל במורשת צה"ל? מה אמר בקרב בני מרשק, "הפוליטרוק" של הפלמ"ח, שהפך לסיסמה ואתוס בתפיסת צה"ל? נבחן את האירוע מנקודת מבטם של החיילים הפשוטים ושל צמרת הפיקוד.
*הסיור יסתיים בשעה 17:45
מדריך: משה חרמץ
*מפגש זה לא יוקלט

יום חמישי, 13.5.2021, ב' בסיון תשפ"א
"גן הפרחים של ירושלים"
כינוי זה שנתן לשכונת קטמון אחד מפרנסיה, ג'מיל טובה, מתאים לה ככפפה ליד. קטמון היא מהיפות והמיוחדות בשכונותיה של ירושלים, אך תולדותיה ספוגות גם בדם ובכאב. השכונה היא תמצית מזוקקת של ירושלים המנדטורית: רווחה בורגנית ומשכילה, קוסמופוליטית ונינוחה, בצל סכסוך לאומי מתגבר המגיע לנקודת רתיחה... נפקוד כמה מבתיה, מוסדותיה ותושביה: עארף אל-עארף, חליל סכאכיני ואיברהים צ'רקסי, מלון 'סמירמיס' והקונסוליה המצרית, וגם תגלית ארכיאולוגית מפתיעה.
מדריך: ד"ר אלדד ברין

יום חמישי, 27.5.2021, ט"ז בסיון תשפ"א
מוסררה וסביבתה
שכונת מוסררה נבנתה בסוף המאה ה־19 כחלק מתהליך היציאה מהחומות הערבית. נכיר את השכונות הראשונות שנבנו מול שער שכם, מסעודיה ומוסררה - שכונת יוקרה ערבית שהפכה לשכונת מצוקה יהודית אחרי 1948 וממנה יצאה מחאת 'הפנתרים השחורים'. כיום מוסררה חצויה: חלקה המערבי הוא שכונה יהודית העוברת תהליכים מרתקים של שינוי עירוני, ואילו חלקה המזרחי – הערבי – הוא חלק ממרכז העיר המזרחית, על שלל הסוגיות הקשורות בחלק זה של העיר.
מדריך: ערן צדקיהו

יום חמישי, 10.6.2021, ל' בסיון תשפ"א
"הקרב הקשה ביותר נגד הירדנים" בעקבות הקולות, התחושות והמעשים
סיור בגבעת התחמושת: פריצת גדרות הקו העירוני, תעלות הקרב ומוזיאון מלחמת ששת הימים החדש. נלך בעקבות סיפורם האישי של הלוחמים שלא היססו לרגע ורק ביקשו לחזור הביתה בשלום.
 מדריך: כתרי מעוז
* מפגש לרגל צאת הספר 'בעקבות: מסלולי קרבות מלחמת ששת הימים בירושלים'. הנרשמים לקורס זכאים לרכוש את הספר במחיר מיוחד של 30 ש"ח.

קישור למפגשי הקורס בזום יישלח לנרשמים.
לפרטים נוספים: rishum@ybz.org.il | 02-5398855


תאריך 29/04/2021 16:30 17:30
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר