שכונות הגנים הסמויות מעין


שכונות הגנים הסמויות מעין


"שכונות הגנים" בירושלים הן שש שכונות מגורים יהודיות שהוקמו בשנות ה־20 של המאה שעברה, לפי תכנונו של האדריכל ריכרד קאופמן. השכונות הוקמו בהתאם לתפיסת "עיר הגנים" של אבנעזר הווארד, שביקש ליצור שכונות מגורים טבולות בירק של גינות פרטיות וציבוריות הרחק משאון העיר - הידועה והמטויילת שבהן היא שכונת רחביה. בסדרה נסייר בשכונות האחרות, הפחות ידועות לקהל המטיילים: תלפיות, מקור חיים, בית הכרם, בית וגן וקריית משה.

חמישה מפגשי סיור מקוונים | בימי חמישי מדי שבועיים | 17:30-16:30

רכז הקורס: דב נוטקביץ 

יום חמישי, 22.4.2021, י' באייר תשפ"א
תלפיות או לא להיות
השכונה הציורית שנחשבה ל"שוויץ של ירושלים" מעטרת את שוליה הדרומיים של העיר ומקפלת בין סמטאותיה את סיפוריהם של חלוצים, פרופסורים, בנקאים, אמנים וסופרים - בהם ש"י עגנון. בסיור נטייל בין בתיהם של מקימי השכונה, בחורשת אליעזר בן־יהודה, בצריף בית הכנסת הישן ואפילו נפגוש בבית קברות הודי צנוע מימי המנדט הבריטי.
מדריכה: תמר הירדני

יום חמישי, 6.5.2021, כ"ד באייר תשפ"א
מקור חיים: שכונה של רחוב בדרום ירושלים
נסייר בשכונה הצמודה ל'פארק המסילה', שהחלה את דרכה בשנת 1924 ומנציחה סוחר ציוני אמיד. נכיר דמויות מגוונות שחיו בשכונה ופעלו בה במגוון תחומים, את המתקפות עליה כשכונת ספר במלחמת העצמאות ונבין את חשיבותה הביטחונית לשלמות ירושלים מדרום. נצפה בכמה בתים המוצעים לשימור בשכונה - המשנה פניה עם פיתוח האזור.
מדריך: יוסי שפנייר

יום חמישי, 20.5.2021, ט' בסיון תשפ"א
בית הכרם: בית ומולדת
סיור בשבילי "שכונת הגנים" שהקימו מופס"ים (מורים, פקידים וסופרים), ובראשה הוקם בית המדרש העברי למורים. נלווה לאורך רחוב החלוץ  אנשים שבנו מדינה (ולא רק שכונה), נכיר את בית הוועד ובין שיחי גן העשרים נשוחח על "בית ומולדת" – חזונם של מייסדי השכונה.
מדריך: אפרים שלאין

יום חמישי, 3.6.2021, כ"ג בסיון תשפ"א
בית וגן: שכונת גנים 'ברוח הדת והלאומיות'
סיור בשכונת בית וגן ובשכונות הנלוות לה. נסייר ברחובה הראשי של השכונה ונראה את הפסגה הגבוהה ביותר בירושלים, את מאגר המים המרכזי והגדול ביותר בירושלים, את הרחובות הקטנים ואת המאפיינים הכפריים שנשמרו בארבעים שנותיה הראשונות של השכונה, בטרם הפכה רשמית לאחת משכונותיה של העיר. נברר מדוע הובהל הרב קוק בכרכרה מיוחדת לשכונת בית וגן? איזה מפעל מפורסם יסד גינטר פרידלנדר? ומה חשב על השכונה ועל רבניה הרב חיים סבתו?
מדריך: אורן זונדר

יום חמישי, 17.6.2021, ז' בתמוז תשפ"א
קריית משה: "וכל מקום שם בירושלים נקרא משה"
הצעירה ב'שכונות משה' בירושלים היא קריית משה, שבין רחובותיה השלווים נחבאים סיפורים מרגשים ומצחיקים. בסיור נשמע על מר חסון שהציל את הברושים בשדרות המאירי; נברר מה הוחבא בארון הקודש של בית הכנסת הוותיק; נגלה איפה גר הילד מאיר שלו ונפענח את תעלומת רחוב שושנה פולָיאקוב, שנקרא על שמה של אישה שלא הייתה ולא נבראה.
מדריכה: תמר הירדני

קישור למפגשי הקורס בזום יישלח לנרשמים.
לפרטים נוספים: rishum@ybz.org.il | 02-5398855


תאריך 22/04/2021 16:30 17:30
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר