נשיאים ורוח


נשיאים ורוח


לרגל שנת הבחירות לנשיאות, יעמדו מוסד הנשיאות ונשיאי ישראל עצמם במוקד של סדרת הרצאות מרתקת וראשונה מסוגה. כימאי, היסטוריון, משורר, פיזיקאי ומחזאי הם רק חלק קטן מהתארים שנשאו מי שעמדו בראש מדינת ישראל בעשורים הראשונים להקמתה, ופעלו בדרכים שונות ומגוונות למען העם והמדינה. הסדרה, הכוללת פסיפס ייחודי של הרצאות וסיורים מקוונים, תשפוך אור על המוסד הממלכתי, על סוגיות הליבה שאופפות אותו ועל דמויות המפתח אשר עיצבו אותו 'תוך כדי תנועה'.

קורס בשיתוף בית הנשיא, יד לחיים ויצמן, מרכז זלמן שזר, עמותת מורשת הנשיא יצחק נבון.

שישה מפגשי הרצאות | בימי חמישי מדי שבועיים | 19:45-18:00
המפגש מחולק לשני חלקים עם הפסקה בת רבע שעה ביניהם

 

רכזת הקורס: שרון זמיר־גולדפרב

יום חמישי, 22.4.2021, י' באייר תשפ"א

18:00  דברי פתיחה וברכת הנשיא – מר ראובן (רובי) ריבלין

18:45-18:15 קברניטים ללא ספינה
נשיאי ההסתדרות הציונית בטרם מדינה
מרצה: פרופ' אניטה שפירא

19:45-19:00 שותפות בבניין: ורה ויצמן, רחל ינאית בן־צבי, רחל כצנלסון־שזר
הנשים העצמאיות שתרמו לעיצוב מוסד הנשיאות, כל אחת בדרכה ולפי הבנתה. מי היו נשים אלה? מה הייתה זירת פעילותן לפני שהיו ל"נשים הראשונות" של מדינת ישראל? איזו שותפות נרקמה בין כל אחת מהן עם בן זוגה?
מרצה: פרופ' בת־שבע מרגלית שטרן

 

יום חמישי, 6.5.2021, כ"ד באייר תשפ"א
18:45-18:00 האב המייסד: נשיאותו המעצבת של חיים ויצמן
"הנשיא הראשון של מדינת ישראל הוא ראש המדינה היחיד - ונדמה לי בהרבה דורות – שלא המדינה עשתה אותו אלא הוא עשה את המדינה" (דוד בן־גוריון בטקס פתיחת מכון ויצמן למדע, 1949).
מרצה: פרופ'מוטי גולני
19:45-19:00 האזרח מס' 1: סיור בביתם הפרטי של בני הזוג ויצמן ומשכן הנשיא הראשון
במהלך הסיור בבית ויצמן נכיר את דמותו ופועלו של נשיאה הראשון של מדינת ישראל, הד"ר חיים ויצמן. נספר על מהלך חייו, נציג את הישגיו המדיניים כנשיא ההסתדרות הציונית ומוביל המהלך לקבלת הצהרת בלפור. כמו כן, נכיר את הישגיו המדעיים כבעל יותר מ־200 פטנטים, מייסד האוניברסיטה העברית ומכון ויצמן למדע.
מרצה: ליאור הכט־יעקבי

יום חמישי, 20.5.2021, ט' בסיון תשפ"א
18:45-18:00 צמיחתם של יצחק בן־צבי ודוד בן־גוריון כמנהיגים: תחרות, שילוב והשלמה
יצחק בן־צבי ודוד בן־גוריון פסעו זה לצד זה לאורך דרך ארוכה, מאז שנפגשו לראשונה בארץ ישראל בשנת 1907, ועד פטירתו של בן־צבי. תחילה בן־צבי היה הבכיר מבין השניים, אך בַהמשך בן־גוריון נסק עד שהגיע לפסגה – ראשות הממשלה; ואילו בן־צבי חזר לקדמת הזירה הציבורית רק בסוף שנת 1952, כשנבחר להיות נשיאה של מדינת ישראל. נבחן מתי חל השינוי בהיררכיה המנהיגותית של השניים ונציע הסברים למסלולי מנהיגותם השונים ולדירוגם בסולם המנהיגות הלאומית.
מרצה: פרופ' אביבה חלמיש
19:45-19:00 הנשיא השני יצחק בן־צבי: 'איש העם'
מסע מקוון בעקבות דמותו ופועלו של יצחק בן־צבי. נלווה את פעילותו הציונית והמחקרית, נתוודע למנהיגותו הייחודית ונתמקד באופן שבו באו כל אלה לביטוי בעיצובו של משכן הנשיא הראשון בירושלים.
מרצה: תרצה רבינוביץ

 

יום חמישי, 3.6.2021, כ"ג בסיון תשפ"א
18:45-18:00 "נשיאו המובהק של עם הספר": בית הנשיא שז"ר כביתם של סופרים וחכמים ושל העם היהודי כולו
ההרצאה תעמיק בנשיאותו של זלמן שז"ר על מקורותיה ומאפייניה, ובמרכזם המקום העיקרי של ענייני התרבות והספרות והקשר עם יהודי התפוצות. במוקד יעמדו תפיסת הנשיא שז"ר את מקומן המרכזי של ההיסטוריה והתרבות בתקומה היהודית; שלילתו את "שלילת הגולה"; ויחסו לדת היהודית, הייחודי בקרב אנשי תנועתו.
מרצה: ד"ר חגי צורף
19:45-19:00 "בתוך עמי אני יושב": משכן נשיאי ישראל – בית של ממלכתיות ישראלית
נכיר את השתקפותם של מוסד הנשיאות הישראלי ועולם הערכים הנשיאותי בבית המגורים שניצב ברחוב הנשיא בירושלים. נעמיק בדרך בה שזרו נשיאי ישראל את סיפורם בסיפורה הממלכתי של המדינה, ונעיין במרחב אשר מכונה לא אחת 'בית העם בישראל'.
מרצה: ינון גוטל־קליין

יום חמישי, 17.6.2021, ז' בתמוז תשפ"א

18:45-18:00 חזון של מעצמת מדע: אפרים קציר ומורשתו
קציר ראה במפעל הציוני ובתקומת מדינת ישראל שליחות מרכזית של אנשי המדע והמחקר. אף כי המחקר המדעי היה עיקר עיסוקו וזהותו, הוא הבין את חשיבות ההשתלבות במערכות המדינה והממשל. במפגש נשמע על האיש, אחד המדענים הישראלים בעלי התרומה הגדולה ביותר למחקר האקדמי אשר בנוסף שימש גם כמפקד חיל המדע, הגה את מוסד "המדען הראשי" במשרדי הממשלה, כיהן כמדען הראשי של משרד הביטחון, היה מעורב בהקמת המועצה הלאומית למחקר ופיתוח ועוד. נוסיף על קולו הייחודי כנשיא המדינה ממלחמת יום הכיפורים ועד להסכם השלום ההיסטורי עם מצרים.
מרצה: פרופ' אהוד גזית
19:45-19:00 הנשיא הישראלי והעם היהודי: אנשי הרוח היהודים שהיו מועמדים לנשיאות
תפקידו הסמלי של נשיא המדינה והניסיון להופכו לדמות מרכזית גם בתפוצות הובילה לאורך השנים להעמדתם לתפקיד של כמה אנשי רוח מעניינים במיוחד. בהרצאה ניגע בסיפורם של כמה מן המועמדים שלא נבחרו לתפקיד הרם בשנות המדינה הראשונות ונתהה מדוע לא צלחה מועמדותם של מדענים בעלי שם עולמי, מומחים להיסטוריה של עם ישראל וגם רבנים ליברליים.
מרצה:ד"ר עדי שרצר

יום חמישי, 24.6.2021, י"ד בתמוז תשפ"א     

18:45-18:00 לעלות אל העם: בית אבי יצחק, הנשיא נבון
עדות ממקור ראשון על אופיו של האיש שבחר ללכת בין האנשים; זה שלאורך כל תחנות חייו אהב אדם באשר הוא אדם, חתר ללכידות עמו ופעל לביסוס מדינתו. בנו של הנשיא נבון יסקור את משנתו של אביו וזאת תוך שימוש באנקדוטות וחוויות מהסלון הפרטי ומהטרקלין הציבורי.
מרצה: ארז נבון
19:45-19:00 (צ)חוק יסוד: נשיא המדינה - נשיאוּת ישראלית בראי הקריקטורה
לצד המימד הפוליטי־ביקורתי של הקריקטורה, הרי שהיא נושאת גם מטען חברתי־היסטורי רב עוצמה – של זיכרון קולקטיבי ונוסטלגיה משותפת; של תודעה לאומית המשקפת את פני האומה על דרך הקריצה וההומור החריף. כך, באמצעות הקריקטורות, נצלול יחד לכמה מהאמיתות היסודיות באופייה של הנשיאות הישראלית לדורותיה.
מרצה: ינון גוטל־קליין

 

קישור למפגשי הקורס בזום יישלח לנרשמים.
לפרטים נוספים: rishum@ybz.org.il | 02-5398855


תאריך 22/04/2021 18:00
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר