מעורב ירושלמי

סיור בין חצרות ובתים בשכונות הנחלאות – ל"ב שכונות בלב העיר –בעקבות טעמים, ריחות, ניגונים וזיכרונות.  בעקבות מנהגים, מסורות וזיכרונות של בני העדות אשר התקבצו ובאו לירושלים מכל קצוות תבל: תימנים ופרסים, גרוזינים וכורדים, אשכנזים וספרדים. דמויות ססגוניות , אישים ונשים שהטביעו חותם בתולדות העיר.   נצא לסיור בין חצרות הבתים וסמטאות בגבולו של שוק מחנה יהודה בין עצי תות ועציצי לואיזה ונענע התקבצו להן  עדות שונות. כל אחת יצרה שכונה מיוחדת לה המתייחדת באורחות חיים אופייניים לבוש, וריחות בישולים.  שכונות הנחלאות מספרות את סיפורה של ירושלים הנעורה מתרדמתה ויוצאת מבין חומותיה בהובלתה של מנהיגות עממית, צנועה ונחבאת אל הכלים...

נחלאות יוצרת כור היתוך ירושלמי אופייני בו השונים זה מזה חיים זה לצד זה תוך כבוד הדדי שמירה על המסורת והרבה הומור יהודי בריא... נשמע על רב אריה לוין אחד מל"ו צדיקים שהתגורר בדירת חדר, על בית מרזח שהפך לבית תפילה, על גביר חשוך בנים שהקים שכונה, על יצחק נבון שכתב בהשראת שכונת נחלאות את בוסתן ספרדי ועוד, ועוד... סיפורים שיוצרים יחדיו מארג מרתק ופסיפס אנושי מגוון חם ומרגש.

נקנח בשוק מחנה יהודה, בחגיגה של צבעים ,טעמים  ומראות ססגוניים.

ולבסוף- נראה את השינויים שעברו ועוברים  שכונות הנחלאות ואזור השוק בשנים האחרונות. ושוב הייתה זו מנהיגות פנימית, עממית שיצרה תהליכים של הובלה ושינוי.  נספר על שיקום  אזור שוק מחנה יהודה שהיה תוצאה של נחישות הסוחרים והתושבים, על תושביה החדשים של השכונה- סטודנטים ומשפחות צעירות המשנים את פניה. כל זאת תוך סיור בינות לסמטאות הציוריות , בורות המים ובתי הכנסת.

בין אתרי הסיור – שכונת אב"ן ישראל, בתי גורל, שכונת מזכרת משה, שכונת אוהל משה, בתי ברוידא, שוק מחנה יהודה

מדריכה שיפרה איסלנד

יום שישי,כ"ב סיון (31.5)  10:00 עד 12:00

 

יש להגיע לסיור לפני הזמן!

המאחר מסתכן בהפסד של הסיור. ברורים יש לעשות לפני הסיור.

 

 

לפרטים נוספים:

בית הספר ללימודי ירושלים ע"ש חיים קוברסקי

טל': 02-5398855, פקס': 02-5636449

had@ybz.org.il

(קיום הסיורים מותנה במספר המשתתפים)

 

* * * בשל עדכון אבטחת האתר ההרשמה כרגע היא טלפונית בלבד! * * *

 


תאריך 31/05/2013 10:00 12:00
מיקום ירושלים
מארגן האירוע בי"ס ללימודי ירושלים
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר