"היסטוריה של היחסים הבינלאומיים כתחום עיון" - יום עיון לכבוד פרישתו לגמלאות של פרופסור אורי ביאלר


יום עיון לכבוד פרישתו לגמלאות של  פרופ' אורי ביאלר.

האירוע יתקיים ביום שני, 14 במאי 2012, בין השעות 18:00-9:00, באולם ברונפמן בבניין המנהלה, האוניברסיטה העברית בירושלים, קמפוס הר-הצופים. 

נושא יום העיון יהיה "היסטוריה של היחסים הבינלאומיים כתחום עיון" והוא יעסוק במגוון סוגיות הקשורות לתחומי העניין ונושאי המחקר של פרופ' ביאלר.

יום העיון יתקיים בחסות המכון ליחסים בינלאומיים ע"ש לאונרד דיוויס והמחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים, יד בן צבי לחקר ארץ ישראל ויישובה, ומרכז צ'ריק לתולדות הציונות, היישוב וארץ ישראל באוניברסיטה העברית.

בתכנית שלושה פאנלים ודברי סיכום של פרופ' אורי ביאלר. להלן תקציר הפאנלים (ייתכן שינוי בסדר הדברים):

1. היסטוריה של היחסים הבינלאומיים וענפים אחרים בחקר ההיסטוריה: הפאנל יעסוק בשאלת היחסים בין ההיסטוריה של היחסים הבינלאומיים וענפים נוספים בחקר ההיסטוריה (בעיקר היסטוריה צבאית, היסטוריה כלכלית, והיסטוריה של המשפט הבינלאומי). בין השאלות שיידונו בפאנל: מה טבעם של יחסים אלה? מהן נקודות הממשק המתקיימות בין הדיסיפלינות ההיסטוריות הללו? כיצד מפרה חקר ההיסטוריה של היחסים הבינלאומיים תחומים אלה ובאיזו מידה הוא מופרה על ידם?

2. הפן האזורי של חקר הדיפלומטיה: הפאנל יעסוק בהיסטוריה דיפלומטית של אזורים שונים בעולם: מדיניות החוץ האמריקנית, מדיניות החוץ של מדינות אירופה והאיחוד האירופי, אמריקה הלטינית, והמזרח התיכון. בין השאלות שיידונו בפאנל: מהם המאפיינים הייחודיים של האזורים הללו (גיאו-פוליטיים, כלכליים, ותרבותיים)? כיצד המאפיינים הללו משפיעים על מדיניות-החוץ של המדינות בו? מהן המגמות הקיימות בחקר ההיסטוריה הדיפלומטית של אזורים אלה?

3.  הממד ה"אקזוטי" של הדיפלומטיה הישראלית: הפאנל יעסוק בהיבטים שונים, בלתי-שגרתיים, בתולדות הדיפלומטיה הישראלית. בין השאלות שיידונו בפאנל: מקרים בהם נקטה ישראל בפעולות שלא תאמו את הנוהל הדיפלומטי המקובל בשל אילוצים מדיניים ומתוך רצון לקדם מטרות יוצאות-דופן כגון סיוע ליהודים בפזורה ויצירת התנאים לעלייתם ארצה; השגת האמצעים החיוניים לביטחונה של ישראל; השגת הכרה בינלאומית בריבונות ישראל בירושלים; ועוד.

תאריך 14/05/2012 09:00 18:00
מיקום באולם ברונפמן בבניין המנהלה, האוניברסיטה העברית בירושלים, קמפוס הר-הצופים.
מארגן האירוע הפקולטה למדעי החברה האוניברסיטה העברית, ירושלים
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר