חמש עטרות - ד"ר אהרון מאיר מזי"א, רופא הלשון העברית

ערב חגיגי לציון הופעת הספר: "חמש עטרות: ד"ר אהרון מאיר מזי"א 'רופא הלשון העברית' ", מאת סמדר ברק, בהוצאת יד בן-צבי.

לקריאה נוספת על אודות הספר נא ללחוץ כאן

תאריך האירוע: ב' באדר ב' תשע"ד, 4/3/2014

מיקום: בית מזי"א לתיאטרון, ירושלים.

משתתפים: פרופ' משה בר אשר, נשיא האקדמיה ללשון העברית; פרופ' יונתן הלוי, מנה"ל בית החולים שערי צדק; פרופ' מירון ח. איזקסון; אורני איזקסון, נינו של אהרן מאיר מזי"א; סמדר ברק, מחברת הספר.
את הערב ליווה בקטעי נגינה המוסיקאי ערן צור, ובמהלכו הועלה קטע מן ההצגה "הבית של ד"ר מזיא", בביצוע תיאטרון פסיק.
 
פרופ' משה בר אשר, נשיא האקדמיה ללשון עברית, עסק בהרצאתו בעיקר בפעילותו הלשונית של מזי"א, במקומו על מפת מחדשי הלשון העברית בראשית המאה הכ', ובתפקיד שמילא לצד מחדשים אחרים דוגמת אליעזר בן יהודה, רא"מ ליפשיץ ואחרים. בדבריו התייחס פרופ' בר אשר בעיקר לעומק היכרותו של מזי"א עם המקורות היהודיים השונים, שאפשרו לו לעסוק במילונאות ובבלשנות עברית המבוססות לא על חידושים בני-הזמן כי אם על חידושים המבוססים על מקורות מתקופות קדומות.

פרופ' יונתן הלוי ייחד את דבריו לדמותו של א"מ מזי"א כאחד הרופאים הבולטים ביותר בירושלים- ובארץ ישראל כולה - בראשית המאה הכ'. בדבריו התייחס פרופ' הלוי לאופי פעילותו הרפואית החלוצית של מזי"א: זו נגזרה במידה רבה מאישיותו החמה, והתבססה יותר על יחס אנושי וחם לחולים, ופחות על אמצעים רפואיים מתקדמים ומדויקים. במובן זה מהווה מזי"א דוגמה גם לאנשי הרפואה של דורנו, המתבססים בעיקר על טכנולוגית חדשות ומתקדמות מסוגים שונים.  

צאצאיו של מזי"א, המשורר מירון ח. איזקסון ואורני איזקסון, התייחסו בדבריהם בעיקר לדמותו המשפחתית והאישית של מזי"א, שעסק בתחומים רבים ומגוונים בעת ובעונה אחת, דבר המקבל את ביטויו גם בשם הספר שהוקדש לדמותו- חמש עטרות. כן התייחסו הם למפגשים המשפחתיים והחברתיים שנערכו בחייו של מזי"א בבית המשפחה – כיום בית מזי"א לתיאטרון – ביניהם מפגשים עם דמויות דוגמת הרב א"י הכהן קוק; אלברט אינשטיין וח"נ ביאליק.

תיאטרון פסיק, שהעלה קטע מן ההצגה "הבית של ד"ר מזיא", הוא אחד מקבוצות התיאטרון הירושלמיות הפועלות ומציגות ב"בית מזי"א לתיאטרון", שלאחר שיקום ושיפוץ בסיוע צאצאיו של מזי"א, הוקדש לפעילות תרבותית ואמנותית במרכז ירושלים.    

עיתונות?

הדפסשלח לחבר
Bookmark and Share
אירועים נוספים שהתקיימו מטעם המכון
ירושלים: מראה מקום - כנס 'ימי ירושלים' הבינלאומי השני,יד יצחק בן צבי, תשע"ד
חינוך בנות ותהליכי מודרנה בירושלים: 1854 – 2014
מורשת אוסישקין : ערב עיון לכבוד צאת גיליון 232 של "עת-מול"
כינונה של ילדות עברית-ישראלית - קנון בכמה קולות: ספרות הילדים של תנועת הפועלים