שירי לוחמים

אי שם על גבולות המדבר 

 

השיר "אי שם על גבולות המדבר" נכתב במהלך המלחמה ע"י המשורר ש. שלום. השיר מוקדש לחיילים יהודים מא"י השוהים במדבר הצפון אפריקאי במהלך המלחמה ומבטא רחשי לב ותקווה לסיום הלילה, לקץ הגלות ולסוף המלחמה. השיר נמצא במהלך עבודת מחקר בארכיון הציוני המרכזי.
 

את שירו של ש' שלום "אי שם על גבולות המדבר", מעין שיר גאולה אפוף דריכות לקראת קרב וחרדה מפני הבאות, קראה רבקה גוילי בעיתון "דבר" בשנת 1940 וכעבור שבוע אחד בלבד הלחינה אותו לביצוע במסיבת פרידה של חיילים מתנדבים לחיל ההנדסה הבריטי.  כך נולדו בתקופה ההיא השירים העבריים, בלהט הרגע, בחפזון המוכתב על ידי תהליכים הרודפים זה את זה במהירות מסחררת.  עדות לכך הם התווים בכתב יד והטקסט במכונת כתיבה עם ניקוד ידני אשר הופצו בהדפסות סטנסיל על ידי הוועד למען החייל היהודי. 

 

"בקצב של שיר לכת" היא ההוראה שבראש השיר, ואכן זהו לחן מארש קלסי במיטב המסורת המוסיקאלית הצבאית האירופית. אך זהו מארש מינורי, המשקף את החששות שבלב היוצאים אל הבלתי נודע, והחונים בינתיים בחשכת הלילה המדברי. משהו ממסתורי הלילה חודר למשמע הלחן הפשוט הזה, המתרומם לשיא קצר של תקווה במילים "הנראה משואות על ההר?" וחוזר חיש מהר למנעד הנמוך המאופק יותר לקראת סופו. לא יצירת מופת מוסיקאלית לפנינו אלא רגע לירי חטוף, המצייד את החיילים היוצאים לקרב באמרה שירית של ציפייה ושל חשש אשר תלווה אותם בניכר ותיטע בהם תקווה לחזרה למולדתם אחרי תום הסיוט המלחמתי.


מאת אדווין סרוסי


להאזנה לשיר לחצו כאן

 

הדפסשלח לחבר
Bookmark and Share