עדויות מתוך הספר ניצולים

לאחרונה יצא לאור בהוצאת יד בן-צבי אלבומה החדש של עליזה אורבך ניצולים. אורבך היא אחת הצלמות המוכרות בארץ. אלבומיה ראשונים,(הוצאת משרד הביטחון 1990) עולים, (הוצאת משרד הבטחון, 1992) אמהות (הוצאת סטימצקי, 1998, מודן, הוצאה מחודשת 2007)) ו-נשים בעבודה (הוצאת כתר 2003) זכו לביקורות נפלאות ויצאו באלפי עותקים.

 

האלבום החדש ניצולים, הוא למעשה חלקה השלישי של הטרילוגיה בנושא החוויה היהודית במאה ה-20, העוסקת בחלוציות (ראשונים), בעליה (עולים) ובשואה (ניצולים).

 

ניצולים אינו עוד אלבום שואה. זוהי יצירה המאשרת אופטימיות וחיוניות. אורבך בחרה לצלם בצילומי שחור-לבן דיוקנאות אומנותיים של כ"ט ניצולים, שהגיעו למדינת ישראל מ-17 ארצות בהן התרחשה השואה. לצידם מופיע ספור חייו של כל ניצול וניצול. צילומי החפצים הבודדים, שחלק מהניצולים הביאו עמם מתקופת השואה או מבית אבא, מרגשים במיוחד. פסי רכבת מושלגים בירושלים שזורים לאורך הספר ומהדהדים את ה"שם".

 

הדגש ניתן לצילומי הצבע הגדולים של משפחות הניצולים על בניהן, נכדיהן וניניהן. בעזרת צילומים אלו ניתן לראות שמץ מגודל האובדן בשואה ואת המשפחות לתפארת שהקימו בישראל.

 

בספר שזורים סיפוריהם של שני ניצולים מצפון אפריקה: רחל עגיב מלוב ושושן כהן מתוניסיה. סיפורם המרגש מדגיש את סבלם של יהודי צפון אפריקה בתקופת מלחמת העולם השנייה, שנפגעו מאבדן בן משפחה במחנות עבודה ובמחנות הסגר או מגירוש למחנות הריכוז באירופה, מגיוס ילדים לעבודות כפייה, מהחרמת רכוש, מהרס בתים בהפצצות אוויריות, מהביזוי של ענידת הטלאי הצהוב ומחוסר הוודאות מה יילד יום.

 

העדויות והצילומים לקוחים מתוך הספר ניצולים. באדיבות עליזה אורבך.

 

לרכישת הספר באתר

 

סיפורי הניצולים 

 

סיפורה של
רחל עגיב

                  

סיפורו של
שושן כהן

 

                                                           

לסיפורה של רחל עגיב, לוב  לסיפורה של רחל עגיב, לוב
לסיפורו של שושן כהן, תוניסיה  לסיפורו של שושן כהן, תוניסיה
הדפסשלח לחבר
Bookmark and Share