עת-מול 232

"עת-מול" 232
תוכן העניינים


על דעת הקהל/ חגי בן-שמאי
עצירת ביניים בקפריסין / משה יגור למאמר המקוון
האחים הגרמנים סוללים ובונים/ יהודה לבנוני
פועלי סלוניקי התאחדו!/ יעד בירן
מירושלים דבלקן לירושלים החדשה/  דן יהב
הקומוניסט של בית"ר/ אורי קציר
אש על הכרמל/  יאיר ספרן
עיר האבות תהיה לעיר הבנים-הבונים/ יורם אלמכיאס למאמר המקוון
מלכות יהודית על ים ערפלי/ עקיבא צימרמן

עת לפתוח – 232

ערב מלחמת העולם הראשונה עלתה לירושלים קבוצת נערים ציוניים מסלוניקי. הם השתלמו במוסדות החינוך העברי שאך זה נוסדו, השתתפו ב"מלחמת השפות", ניהלו חיי חברה פעילים, יזמו מפעלי חינוך ותרבות ברחבי העיר וחיו חיי שיתוף. להטם וחותמם עולים מהמאמר העוסק בנערי "הקומונה השאלוניקאית" שעלו ארצה מ"העיר הכי יהודית בעולם", כדברי בן-גוריון.
חיי עמל ושיתוף היו גם בבסיס חזונו של אברהם בן ארויה, מייסד הפדרציה הסוציאליסטית בסלוניקי - התארגנות חריגה בנופה, המייצגת פן נוסף בפעילות הרעיונית התוססת בקרב רבבות היהודים בעיר בראשית המאה שעברה. בין החדורים בחשיבות הרעיון השיתופי כאור לגויים וליהודים היה יוסף טרומפלדור, שרקם חזון נשכח להקמת "מושבות קומוניסטיות" יהודיות בארץ ישראל. המאמר הפותח עוסק אף הוא בשיתוף רעיוני: בספרים שהוקדשו למען הכלל בבתי הכנסת בארצות האסלאם, לפני מאות שנים.
בגיליון שני מאמרים על יזמות התיישבות שנשכחו – האחת ב"יערות הכרמל", שהגיעה לקצה בהתקפת דמים; השנייה ביקשה לתקן את תוצאות הפרעות בחברון, ולחדש את היישוב היהודי בעיר דווקא בשנות ה-40 הסוערות. המופתי של חברון, לדברי היוזם, תמך בשיבת היהודים. התיישבות תוססת אחרת שנעלמה מדפי ההיסטוריה נסקרת במאמר על קפריסין כתחנת מעבר  יהודית במאה ה-16. עוד לפנינו על מורשתם הבנויה של בני משפחת ביילהרץ הטמפלרית, ועל "מלך למפדוזה", מחזה מצליח שנכתב בעקבות אירוע מפתיע בימי מלחמה.
ברצוני להודות בשם הקוראים וחברי המערכת לד"ר חנן רפפורט, שערך בשמונה השנים האחרונות את המדור "טוב שם טוב" במסירות ובנועם, ותרם רבות להפצת הידע על שמות משפחות יהודיים במזרח ובמערב. חנן הגדיר את ייעוד המדור כבר בהופעתו לראשונה, ב"עת-מול" 183 (ספטמבר 2005): "לתרום לא רק לחקר המשפחה היהודית, אלא גם למקורות ההיסטוריים על תנועות הגירה יהודיות, כמו גם למדע המדינה ולמחקר סוציולוגי ואנתרופולוגי של קהילות יהודיות ברחבי העולם היהודי" – ואנו מקווים שנמשיך ליהנות מפרי שולחנו.
חורף חמים וקריאה נעימה,
ניר אורטל
nir@ybz.org.il

 בעת-מול של מחר
הגיליון הבא יראה אור בשיתוף מכון קק"ל לחקר הציונות וההתיישבות, ורובו יוקדש להיבטים מגוונים בפועלו ובמורשתו של מנחם אוסישקין.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

הרשמה לדיוור השבועי
דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר