המרכז לחקר התרבות הערבית–יהודית וספרותה

המרכז עוסק בהכנת תשתית מחקרית בנושא הספרות הערבית-יהודית בימי הביניים ומעודד חוקרים צעירים להתמחות בתחום זה. במסגרת זו מתנהלת שורה של פרויקטים ויש היזון הדדי בין כמה מהם.

 להלן רשימת הפרויקטים שבמרכז

קטלוג כתבי היד בערבית–יהודית באוסף פירקוביץ’
ספרות ההלכה בערבית–יהודית
פרשנות המקרא בכתבי יד בערבית–יהודית השמורים בגניזות קהיר
פרויקט קטעי פילוסופיה, תיאולוגיה ופולמוס בערבית–יהודית השמורים בגניזה
פרויקט ספרות מעתזלית
גנזי קדם — שנתון לחקר הגניזה
ביבליוגרפיה

1> קטלוג כתבי היד בערבית–יהודית באוסף פירקוביץ’
לפי בקשת תורם מפעל פרידברג לחקר הגניזה, העבודה בקטלוג כתבי היד באוסף פירקוביץ' הופסקה באופן זמני. התורם ביקש את העברת כל המשאבים שלהם לקטלוג קטעי גניזה שמקורם בגניזת בית הכנסת בן עזרא. גב' רחל חסון שקטלגה כתבי יד של ספרות עממית באוסף פירקוביץ' מקטלגת עכשיו קטעים של ספרות עממית מאוסף הסמינר לרבנים בניו יורק (JTS).

החוקרים האחראיים: פרופ' חגי בן-שמאי וד"ר דוד סקליר.
הפרויקט נתמך על-ידי מפעל פרידברג לחקר הגניזה.

2> ספרות ההלכה בערבית–יהודית
מטרת המפעל לשחזר את ספרות ההלכה שנכתבה בערבית-יהודית, לתרגמה לעברית ולפרסמה במהדורות ביקורתיות. מפעל זה יאפשר להעמיד לרשות ציבור החוקרים והלומדים ענף מרכזי של ספרות ההלכה שעד היום כמעט ולא הוכר בגלל מגבלות השפה ומצב כתבי היד.
ד"ר צבי שטמפפר מסיים את הכנת ההערות לתרגום של כתאב אלחאוי (ספר המקיף) מאת ר' דוד בן סעדיה אלגר. ד"ר דוד סקליר התחיל בהכנת מהדורה של כתאב פי אלצלוה (ספר בהלכות תפילה) מאת ישראל בן שמואל בן חפני גאון.

עוזרי מחקר: מר נסים סבתו, ד"ר עוזיאל פוקס, ד"ר צבי שטמפפר, מר דן גרינברג וגב' רחל חסון.
החוקרים האחראיים: פרופ' חגי בן-שמאי וד"ר דוד סקליר.
הפרויקט נתמך על ידי הקרן הלאומית למדע ומפעל פרידברג לחקר הגניזה.

3> פרשנות המקרא בכתבי יד בערבית–יהודית השמורים בגניזות קהיר
מטרת המפעל לאתר באוספי הגניזה קטעי פרשנות של המקרא הכתובים בערבית–יהודית, לזהותם ולהכינם לפרסום בלוויית תרגום לעברית. עד כה קוטלגו יותר מ–3,000 קטעי גניזה ונסרקו האוספים של ספריית אוקספורד, הספרייה הבריטית - אוסף מוצרי, אוסף אנטונין, האינסטיטוט דה פראנס וחלק גדול מאוסף קמברידג’. בשלב זה נסרק האוסף של הסמינר לרבנים בניו יורק (JTS). הקטלוג השיטתי יאפשר לחוקרים לאתר ולשחזר בהמשך את החיבורים השונים. בצורה דומה מקוטלג האוסף של ווסטמינסטר קולג' בקמברידג'. במקביל לסריקת אוספים, התחלנו להעתיק ולתרגם באופן סלקטיבי קטעים שבולטים בחשיבותם או בעניינם למחקר,כגון כתבי יד של פירושו של סעדיה גאון לספר ישעיהו שיהודה רצהבי לא השתמש בהם במהדורתו.

החוקרים האחראיים:פרופ' חגי בן-שמאי וד"ר דוד סקליר.
עוזרי מחקר: מר אפרים בן-פורת וגב' קארינה שלם.
הפרויקט נתמך על ידי הקרן הלאומית למדע ומפעל פרידברג לחקר הגניזה.

4> פרויקט קטעי פילוסופיה, תיאולוגיה ופולמוס בערבית–יהודית השמורים בגניזה
פרויקט הפילוסופיה בגניזה, שהוא חלק ממפעלי פרידברג, נוהל עד השנה שעברהעל ידי פרופ' שרה סטרומזה במסגרת המרכז לחקר התרבות הערבית-היהודית וספרותה. הפרויקט נועד לקטלג את כל קטעי הפילוסופיה, התיאולוגיה והפולמוס באוספי הגניזה השונים, ובעיקר את הקטעים בערבית-יהודית. כל מפעלי פרידברג עוברים עתה תהליך מואץ של מחשוב והאחדה.

הגב' אילה אליהו אחראית על הפרויקט.
החוקרים האחראים: הגב' אילה אליהווד"ר דוד סקליר.
עוזרי מחקר: מר נחום שטיינברג, גב' שגית בוטבול ומר גיא רון-גלבוע.
הפרויקט נתמך על-ידימפעל פרידברג לחקר הגניזה.

5> פרויקט ספרות מעתזלית
הפרויקט הוא חלק ממפעל בין–לאומי שהמרכז לחקר התרבות הערבית–יהודית נוטל בו חלק. בראש הפרויקט עומדים ד”ר דוד סקליר ופרופ’ סבינה שמידטקה מהאוניברסיטה החופשית של ברלין. המעתזלה הייתה אסכולה תיאולוגית שכלתנית שצמחה באסלאם והשפיעה עמוקות גם על היהודים במאות העשירית והאחת עשרה. כתבי יד של חיבורים מעתזלים שרדו בעיקר בספריות פרטיות וציבוריות בתימן ובאוסף פירקוביץ’. קטעים מעטים שרדו גם בגניזת בית הכנסת “בן עזרא” בקהיר. מטרת הפרויקט לאסוף את כל המידע הקיים על חיבורים מעתזלים — מוסלמים ויהודיים — לזהותם ולההדירם. הפרויקט קיבל מלגות תמיכה מקרן Fritz Thyssenומ‘יד הנדיב’.פרופ' שמידטקה קיבלה מענק מן ה-European Research Councilשחלק גדול ממנו יוקדש לעבודת הפרויקט. המחקר ינוהל במכון בן-צבי במסגרת המרכז.

הפרויקט מכין מדריך (Handbook) למחקר תנועת המעתזלה. מר גרגור שווארב (מלונדון) מרכז את הכנת המדריך שנמצא בשלבים מתקדמים. המדריך יצא לאור על ידי הוצאת בריל בליידן, הולנד.

6> גנזי קדם — שנתון לחקר הגניזה
עד כה ראו אור: כרך א’ (תשס”ה), כרך ב’ (תשס”ו), כרך ג’ (תשס”ח), כרך ד' (תשס"ט)

העורך פרופ’ ירחמיאל ברודי, עורך משנה ד”ר דוד סקליר.
ועדת המערכת: פרופ’ חגי בן–שמאי, פרופ’ מנחם בן–ששון, פרופ’ ירחמיאל ברודי וד”ר דוד סקליר.

7> ביבליוגרפיה
מטרת הפרויקט היא לעבור באופן שיטתי על כל הפרסומים שיש בהם קטעי גניזה. הצוות פועל בתיאום עם צוות דומה בקמברידג' כדי למנוע כפילויות. הצוות סיים לקטלג את קטעי הגניזה שפורסמו בכל כתבי העת העבריים, אשר התפרסמו בין השנים 2004-1964. צוות קמברידג' לקח על עצמו לקטלג באופן מלא את כתבי העת משנת 2004, וכעת אנו מקטלגים דיסרטציות, ספרים וכתבי עת בעברית שפורסמו לפני שנת 1964. החומר המקוטלג נשלח לפרופ' יעקב שוייקה אשר החל להעלות את החומר לרשת האינטרנט (www.genizah.org). עד כה קוטלגו קטעי הגניזה שאינם מאוסף קמברידג', סה"כ קוטלגו קטעי גניזה מ-39 ספרים. סך כל הרשומות שקוטלגו בתוכנה על ידי חברי הצוות: 9,116 רשומות.

החוקר האחראי: מר יצחק גילה.
עוזרי מחקר: גב' נועה רייכמן, גב' תחיה קרקובסקי ומר אביעזר טוטיאן.
הפרויקט נתמך על-ידי מפעל פרידברג לחקר הגניזה.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share

יד יצחק בן-צבי


אבן גבירול 14, רחביה, ירושלים
טלפון: 02-5398888

דרכי הגעה  I  מפת האזור 
טלפונים ודוא"ל  I  צור קשר 
מענה תוכן מהמומחים שלנו