קבר רחל צילום אוסף יואל אמיר

קול קורא: חוברת 'קתדרה' המוקדשת למלחמת העולם הראשונה בארץ-ישראל


קול קורא: חוברת 'קתדרה' המוקדשת למלחמת העולם הראשונה בארץ-ישראל
– במעבר מאימפריה לאימפריה
לקראת ציון מאה שנים לכניסת הבריטים לירושלים (דצמבר 1917), מבקשת מערכת 'קתדרה' להקדיש גיליון מיוחד לתקופת מלחמת העולם הראשונה בארץ-ישראל ובסביבתה הקרובה. השנה ובשנים הקרובות נהיה עדים לשפע של פרסומים העוסקים ב"מלחמה הגדולה". אנחנו מבקשים להתייחד באוסף מחקרי שהמוקד שלו כאן בארץ-ישראל בפרספקטיבה של מעגלים רחבים יותר שהשפיעו במישרין או בעקיפין על שהתרחש כאן.
החוברת תעסוק בתהליכים ובתמורות בקרב היישוב היהודי, הערבי והמוסדות האירופים הפוליטיים והדתיים שפעלו בארץ הקודש. אולם מעבר לעיסוק בגורמים המקומיים יתקבלו בברכה גם מאמרים שעניינם העות'מאנים, הבריטים וגורמי משנה חשובים נוספים כגון: גרמנים, הכוחות הערבים ההאשמים ובמעגלים רחבים יותר: מעצמות אחרות, התנועה הציונית והעולם היהודי, גורמים ערבים באזור - כל אלה בתנאי שמדובר בזיקה למה שהתרחש בארץ-ישראל באותה תקופה. היינו, אוסף מאמרים שייתן לימי המלחמה כאן את הפרספקטיבה ההיסטורית הראויה להם בהקשרים מגוונים.
המאמרים יכולים להיות מתחומי ידע מגוונים, ובכלל זה בעלי גישה רב תחומית. המלחמה או הלחימה לא הייתה ההתרחשות האחת באותה תקופה, גם לא תוצאותיה החשובות כשלעצמן: רעב, גרוש, שידוד מערכות פוליטי, מדיני ועוד. נרצה להרחיב גם אל היבטים תרבותיים, כלכליים, סוציולוגים, ביוגרפים ופרשיות שאינן חלק מהזיכרון הקולקטיבי.
על מנת להתגדר בזמן, יתקבלו מאמרים שעניינם מערב המלחמה - במקרה זה, 1915-1913 - עד תום ימי הממשל הצבאי הבריטי, המשך ישיר של המלחמה, ב-1920.

המאמרים המוצעים יעברו כמובן לקטורה כמקובל במאמרי 'קתדרה'.
המערכת תשמח לקבל מאמרים חדשים (עד 10,000 מילה)  בנושאים אלה  עד ה-1 ביולי 2015. אנו ממליצים לכותבים חדשים לעיין בהנחיות למחברים באתר קתדרה:

http://www.ybz.org.il/?CategoryID=179&ArticleID=174

אנא שלחו את המאמרים לד"ר אמנון רמון, מרכז מערכת קתדרה

cathedra@ybz.org.il

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
Bookmark and Share